Na tomto onemocnění se podílí několik faktorů, jako věk, světlý fototyp, ale zejména dlouhodobé vystavování pokožky slunečnímu záření. Využíváním dobrých ochranných prostředků se proto může snížit riziko vzniku rakoviny kůže. V tomto případě pomůžou extra panenské oleje, zejména konopný. Ten se vyrábí například v Kraslicích na Sokolovsku.
Dlouhé pobyty na slunci bez ochranných prostředků výrazně přispívají ke vzniku melanomů a jiných zhoubných novotvarů kůže, které jsou dokonce nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním a tvoří čtvrtinu všech hlášených případů rakoviny. K rakovině kůže přispívá škodlivé UVB záření, které ohrožuje také zrak a přispívá i ke vzniku šedého zákalu. Při pobytu na slunci se proto doporučuje užívat sluneční brýle s dostatečným UV faktorem. Způsobů, jak si před škodlivým zářením chránit svou pokožku, je více. Nejrozšířenějším způsobem je používání opalovacích krémů s ochranným faktorem minimálně 15. Zejména pro jedince s atopickou či alergickou pokožkou je ale používání opalovacích krémů tabu. Můžou totiž obsahovat chemické látky, které nejsou k pokožce šetrné, např. chemické UV filtry oxyphenone nebo benzophenone. Čím dál více lidí proto dává přednost přírodním alternativám, mezi které se řadí některé druhy extra panenských olejů.
Konopný olej jako přírodní ochrana proti škodlivému záření
„Při pobytu na slunci je ideální chránit pokožku pomocí konopného oleje. Díky svému složení totiž funguje jako přirozená clona ultrafialovému záření, a navíc chrání pokožku před předčasným stárnutím, což je další nepříznivý efekt dlouhého slunění," říká Daniel Vlček z firmy Bohemia Olej, která v Kraslicích vyrábí čistě přírodní extra panenské oleje. Další výhodou konopného oleje je, že se velmi rychle vstřebává do pokožky a snadno se roztírá. Na pokožce nezanechává mastné skvrny. Za vše může složení, které je pro lidské tělo příznivé. Konopný olej obsahuje pouze nenasycené a nasycené mastné kyseliny, vitaminy a minerály. Je účinný nejen při slunění, ale celkově se doporučuje jeho využívání v různých oblastech. Uplatníme ho při masážích, zejména kloubů, při popáleninách, při léčbě ekzémů i akné, protože působí jako čisticí přípravek a tonikum na pleť.
V létě trpí vlivem slunečního záření nejenom pokožka, ale také vlasy. Odborníci proto doporučují na ně nanášet konopný olej, protože vlasy vyživuje a dodává jim lesk i objem. Většinu lidí od užívání konopného oleje odrazuje fakt, že se vyrábí z marihuany. K jeho výrobě se ale využívají pouze semena technického konopí, které škodlivou látku THC neobsahují. Ta je totiž přítomná pouze v zelených částech rostliny. Využívání konopného oleje je tak naprosto bezpečné a vhodné i pro děti.
Využití olejů pouze v gastronomii? Dávno překonaný omyl
Odborníci se shodují, že většina extra panenských olejů je vhodná i pro zevní užití. „Na ochranu pokožky se často využívá také řepkový olej, jehož používání je žádoucí zejména po opalování. Zrychluje totiž regeneraci nejsvrchnější vrstvy kůže, epidermisu, a výrazně tak napomáhá při hojení a zklidnění spálenin vzniklých po slunění," radí Daniel Vlček.
Stejně jako konopný olej, tak i ten řepkový pomáhá oddalovat proces stárnutí kůže. Obsahuje navíc betakaroten, který ovlivňuje přirozenou barvu pokožky.
I další oleje z regionální výroby jsou vhodné pro ošetření pokožky. Makový olej ji například zvláčňuje, a navíc vydává příjemné aroma, které působí zklidňujícím dojmem. Na popáleniny od slunce odborníci doporučují používat lněný olej, který působí hojivě a ztišuje bolest. Díky svému složení je vhodné využívat ho jako tělový olej pro každodenní péči. Napomáhá harmonizovat mazové žlázy, takže je vhodný i pro jedince s velmi mastnou pokožkou. Obecně se nedoporučuje k ošetření pokožky dlouhodobě užívat slunečnicový olej, který má ve větším množství tendenci pokožku vysušovat.