Ty pomalu stoupají ve své oblíbenosti, lidé si kupují domácí lisy a topení na zimu je vyjde levněji. Příprava vrcholí právě v létě, domácí brikety totiž musí pořádně vyschnout.
Během minulých let se osvědčily jak domácí lisy, tak i velkovýrobní prodej, lidé si kupují zásoby na zimu, pokud se jim nechce do samovýroby. „Můžeme potvrdit zvýšený počet zájemců o papírové brikety, důvod je jednoduchý, vychází levněji a udržují dlouho teplo. Lidé je používají spíše na udržení nočního tepla než na pořádné rozpálení kamen, i tak ale slouží dostatečně," informovala Ilona Bartošová, jednatelka společnosti, která se zabývá prodejem papírových briket. Také na Sokolovsku si už někteří „baráčníci" výrobu papírových briket vyzkoušeli. Je to prý snadné, a navíc mohou zužitkovat nepotřebné noviny a letáky.

„Papírové brikety mě naučil vyrábět tchán, který s domácím lisem přišel. Způsob výroby je snadný, natrháme si nepotřebné noviny, papíry, letáky, zkrátka cokoliv z papíru. Já jej trhám buď do vaničky, nebo do uzavřené přepravky. Přelijeme papír vlažnou vodou a necháme povolit lep, který papír obsahuje. Pak už jen vezmeme lis, který vrchovatě naplníme mokrým papírem, a pevně stlačíme. Z formy vyteče přebytečná voda a my můžeme vyjmout briketu. Pokud jste dali dostatek papíru, nemusíte se bát, že by se rozdrtila, naopak je velmi pevná. Takto vyždímané brikety pak ukládáme na slunce, nebo do teplého prostředí, kde je zcela necháme vyschnout. Výborné je právě letní počasí, to uděláme se synem nejvíce briket," vysvětluje Josef Fišer.
Také jeho rodina prý používá topivo k udržení nočního tepla, kombinuje papírové brikety se dřevem přes celou zimu. „Kupuji pak méně dřeva, rozhodně je lepší zpracovat starý, nepoužívaný papír než ho vyhodit. Letáků máme plné schránky, tak je zpracováváme užitečně," dodal Fišer.

Klára Čurlinová