Výrazná změna má pacientům přinést větší komfort, přírodní areál k venkovnímu pobytu a zvýšit prestiž obce. „Vše by mělo být hotové do konce září letošního roku. Rekonstrukce probíhá v rámci projektu Zkvalitnění prostředí Domova se zvláštním režimem Oáza klidu o.p.s, který je spolufinancovaný z regionálního operačního programu. To vše u soudružnosti severozápad NUTS II SZ, který je financovaný z evropských fondů. Naše zařízení je jediná nezisková organizace tohoto typu, která získala takový dotační titul. Cena se pohybuje kolem 12 milionů korun, finální částku budeme znát na konci projektu. Budeme platit jen poměrnou část zhruba do dvou milionů korun, zbytek je financovaný právě z dotace," informovala ředitelka zařízení Ilona Hanzlíčková, která v minulosti působila například jako starostka Chlumu sv. Máří.

Realizace projektu přinese například čtyři specializované pokoje. Ve dvou bude probíhat noční i denní dialýza, která byla doposud v nevyhovujících podmínkách.. Další umožní příjem nových pacientů v důstojnějším prostředí. Čtvrtý pak bude specializovaný pro ochranu pacienta trpícími například záchvaty v důsledku vážné nemoci. Nově budou k dispozici i vylepšené koupelny, zmodernizovaná lékařská ordinace i terasy.

„V zadním i předním traktu jsou vestavované terasy, které budou sloužit klientům pro volné chvíle. Obě jsou přizpůsobené pro vozíčkáře tak, aby se mohli pohybovat samostatně. Zařízení bude vybavené novým nábytkem a speciálními postelemi. Velkých změn se dočká zároveň i přilehlý prostor. V současné době vzniká zahrada s jezerem, amfiteátrem a menšími altánky. Prostředí obohatí i prostor pro pěstování bylinek a domácí zvířátka. Zahradní terapie je pro klienty velkým přínosem, přináší hlavně psychickou úlevu," dodala ředitelka s tím, že i oplocení bude navržené přírodně, aby lidem nepřinášel pocit uzavření. V těchto dnech práce intenzivně pokračují, aby byl dodržený termín, dělníci pracují i o víkendech.

„Snažíme se klienty neomezovat, výměna oken probíhala například v nočních hodinách, abychom je nerušili. Hluk se snažíme snížit na minimum, vždy to ovšem nelze. Práce pokračují podle plánu, zatím jsme narazili jen na položené sítě, které nebyly zakreslené v projektu, to byla jediná komplikace. Věříme, že vše stihneme do stanoveného termínu," řekl Tomáš Überlacker, stavbyvedoucí Suas – stavební s.r.o.

Klára Čurlinová