„Nejčastěji jsme nacházeli pneumatiky. Ty se povalovaly na řadě míst," říká za dobrovolníky v Jindřichovicích Ján Sebján. Ve vesnici se do úklidu zapojili její obyvatelé včetně dětí, hasiči a další dobrovolníci.

„Naplnili jsme dva velkoobjemové kontejnery," poznamenal. Lidé uklízeli v místních osadách, přímo v Jindřichovicích a také v tamním lomu. Tato lokalita přitom zažívá četnější tvorbu černých skládek. Už v minulosti se tam povalovaly i celé kusy nábytku. „Nyní nebyly výjimkou staré počítače nebo televize," kroutí Sebján hlavou. Nechápe, proč takové věci lidé do přírody vůbec vyhazují. „Vždyť je dnes sběrný dvůr na každém kroku a za drtivou většinu odevzdaných věcí se nic neplatí," doplnil.

Do akce Ukliďme Česko se zapojili nejen v Jindřichovicích, ale například i v sousedních Kraslicích. I tam se pytle na odpad dobrovolníkům rychle plnily.

Ukliďme Česko se těší stále většímu zájmu lidí. Jen v uplynulém roce se do akce zapojilo v republice přes 80 tisíc lidí, z toho bylo 30 tisíc dětí. Uskutečnilo se téměř 1500 úklidů, díky čemuž se přírodě ulevilo o více než 1400 tun odpadu.