Ten tu působí od začátku prosince a postupně by k němu měli přibýt minimálně tři další. Přestože tu slovy statistiky kriminalita nestoupá, obyvatelé uvádí tuto lokalitu jako místo, kde se necítí příliš bezpeční. A právě to bude i cílem asistentů. Postarat se, aby se to změnilo.

„Řešili jsme během roku velmi intenzivně stížnosti obyvatel z lokality ulic Obránců míru, Boženy Němcové či parku kolem KASSu. Není tam sice statisticky vyšší kriminalita ani přestupkovost, ale sami vnímáme, že pocit bezpečí v této lokalitě není takový, jaký bychom si představovali,“ potvrdil starosta Chodova Patrik Pizinger.

Asistentem prevence kriminality se od začátku prosince stal Dušan Ďuriš, dlouholetý strážník městské policie, který měl odejít na zasloužený odpočinek. „Domluvili jsme se s ním, že by zúročil své zkušenosti právě jako asistent prevence kriminality a pomohl nám postupně v dané lokalitě vybudovat středisko prevence. Během příštího roku bychom chtěli, aby v této problémové lokalitě působili trvale přes den až čtyři asistenti prevence,“ nastínil plány starosta.

Dušan Ďuriš tak bude tím, kdo zavede danou službu, město pomůže najít jeho další spolupracovníky, kterým on své bohaté zkušenosti z terénu předá. „Nestavíme to primárně jako dotační projekt, ale jako aktivitu města. Samozřejmě ale budeme spolupracovat na výběru vhodných kandidátů s úřadem práce. Chceme si ale vybrat takové lidi, kteří sem typově zapadnou,“ vysvětlil starosta Pizinger.

Asistent prevence kriminality organizačně spadá pod městskou policii, kancelář ale má přímo v kulturním středisku, bude tedy v problémové lokalitě i sídlit, aby byl k dispozici, kdykoli to bude potřeba.

Obdobný projekt už město před časem zkoušelo. Asistentem se stal rovněž dlouholetý strážník, který musel od policie odejít kvůli legislativním změnám. „Po roce jsme ale projekt vyhodnotili a ukončili. Pevně věřím, že tentokrát budeme úspěšnější,“ je přesvědčený starosta. S asistentem prevence kriminality se počítalo i v rozpočtu, tudíž rozpočet městské policie zřízení této funkce výrazně nezatíží.