Problematický má údajně být prodej posledních 16 000 metrů čtverečních, kde na asi třetině vzniká logistické zázemí firmy. To Hachtel koupí po kolaudaci za stejných podmínek podle vyhlášky o udělení investiční pobídky, i když tam žádná pracovní místa nevzniknou. Pro prodej zvedlo ruku dvanáct ze sedmnácti zastupitelů. Někteří z oponentů tvrdí, že se město mohlo připravit o miliony.

Firma Hachtel funguje v Kraslicích už řadu let. Je jedničkou na evropském trhu ve výrobě zastiňovací techniky. Před více než dvěma lety koupila u hranic první pozemky za zvýhodněnou cenu s tím, že bude deklarovat růst počtu pracovních míst.

Tehdy postavila halu o rozloze dva tisíce metrů čtverečních. Vyrábí tam zejména římské rolety a plisee. Firma požádala dohromady už o třetí pozemek. Na druhém blíže k městu staví novou obří výrobní halu, na posledním, kdy zastupitelstvo odsouhlasilo prodej 16 tisíc metrů čtverečních za 80 korun za metr, vzniká právě logistické zázemí.

„Firmě zastupitelé schválili prodej rozsáhlých pozemků, přičemž společnost na parkoviště využije ani ne třetinu, a to za stejných podmínek jako u dvou předešlých. Problém je ale v tom, že tady firma nemůže garantovat růst pracovních míst, neboť tam vznikne parkoviště. Město se tak mohlo připravit až o pět milionů korun,“ poukázal zastupitel a radní Zdeněk Bíba.

Ten navrhoval, aby se firmě, která ve městě investuje, cena u tohoto pozemku snížila na 300 korun a byla jí prodána jen ta část, potřebná k logistickému zázemí. S tím se ale dotyční zastupitelé neztotožnili.

Hlasováním o prodeji pozemků se už zabývalo na podnět radního Bíby i Ministerstvo vnitra, které však konstatovalo, že samotný proces schvalování byl v pořádku. Zda došlo k překročení zákona, teď prošetřuje hospodářská kriminálka. Uvedla to mluvčí sokolovské policie Kateřina Krejčí.

„Případ prošetřujeme od února letošního roku. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nyní probíhají výslechy jednotlivých zastupitelů,“ řekla Krejčí.

Výslech čeká tento týden i zastupitele Otakara Miku, který nedávno na svůj post rezignoval. Sám je zvědavý, proč se prodejem policie vůbec zabývá. „Vše vnímám jako kriminalizaci zastupitelů, kterým se podařilo získat pro město strategického investora, který tu nyní investuje zhruba tři miliony eur a chystá zaměstnat desítky lidí,“ říká Mika. „Vrhá to špatné jméno nejen na město Kraslice, ale i na samotnou firmu. Uvidíme, jak na to majitelé této úspěšné firmy zareagují,“ pokračoval.
Kategoricky odmítl, že by chtěl kdokoliv poškodit město a připravit ho o peníze. „Pozemky u hranic jsme nabízeli pro investory více než deset let. Nikdo o ně neprojevil zájem. Až firma Hachtel přistoupila na naše podmínky, kdy se zavázala každý rok navyšovat počty pracovních míst. Pokud by se tak nestalo, musela by doplatit zbytek z kupní ceny. To jsou velmi svazující podmínky, na které vzhledem k situaci na trhu práce nakonec nepřistoupil další investor, místní strojírenská firma. Ta měla obavy, že by kvóty kvůli odlivu pracovních sil nemohla plnit a musela by pak platit městu sankce, a tak od plánu ustoupila,“ dodal.

Firma Hachtel nyní zaměstnává přes 70 lidí. Zaměstnat jich hodlá ještě minimálně jednou tolik. Dnes již bývalý jednatel firmy Martin Liebl před časem Deníku řekl, že firma by do budoucna chtěla nabídnout místo až třem stovkám lidí. Proto také usilovala o koupi celých 16 tisíc metrů čtverečních.
V sousedním Německu má MHZ Hachtel šest dalších výrobních závodů, kde zaměstnává 1200 pracovníků a vyrábí veškerou zastiňovací techniku. Své zboží vyváží zejména do zemí Evropské unie. Její výrobky jsou ale vybavené například i mrakodrapy, letiště nebo obchodní domy na všech kontinentech. Její vyjádření se včera Deníku sehnat nepodařilo.