VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firmám chybí pracovní síly, budou přijímat i cizince

KARLOVARSKÝ KRAJ - O některé profese nemají Češi zájem, Lias Vintířov proto uvažuje o náboru desítek vietnamských pracovníků

24.7.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Radmila Šepsová

Čechům se nechce pracovat v nepopulárních profesích, zejména pak v řemeslech, na stavbách nebo ve výrobních podnicích. Doslova to platí pro Karlovarský kraj. Potíže s nedostatkem lidí řeší jak výrobní firmy, tak též třeba zdravotnická zařízení.
V karlovarské a sokolovské nemocnici je v současnosti nejen nedostatek lékařů, ale málo je i zdravotních sester. Zařízení v Karlových Varech zaměstnává dva cizince – lékaře, kteří ještě nemají oprávnění pracovat jako doktoři v ČR a čekají na nostrifikaci čili na uznání platnosti zahraničního oprávnění. Zatím pracují v pozici sester a zdokonalují se v češtině.

„Vzhledem k nepříznivé personální situaci v kategorii zdravotních sester v celé republice má vedení krajské nemocnice v záměru zaměstnat diplomované sestry z Ukrajiny na pozici ošetřovatelek,“ říká mluvčí nemocnice Zdeňka Marková.
Nemocnice v Sokolově vypisuje na pozice doktorů a sester dokonce i inzeráty. A jestli je uchazeč o zaměstnání na post sestry či lékaře Čech nebo cizinec, prý vůbec nehraje roli. V posledních letech je trend spíše takový, že mnohdy i přes jazykové bariéry jsou cizinci bez problémů přijati do služby. „Nic jiného nám ani nezbývá, Čechů je prostě nedostatek,“ vysvětluje mzdová účetní z personálního oddělení pro Nemocnici Sokolov. Podle ní je jazyková bariéra problém někdy jen pro pacienty.

A jaké národnosti, kromě české, zaměstnanci sokolovské nemocnice bývají? Jednou z nejzajímavějších je bezpochyby doktor z ostrovního státu z Afriky. „Ano, máme tu doktora z Madagaskaru, pak také Slováky, Gruzince nebo Bulhary,“ uzavřela účetní.
Problém nedostatku nekvalifikovaných pracovníků řeší také celá řada firem v regionu. Například Witte Nejdek, které se chystá zvyšovat výrobu až o dvojnásobek, nemá dostatek pracovníků, což bude muset řešit zaměstnáním zahraničních pracovníků.

Podobně je na tom také výrobce stavebního materiálu Lias Vintířov, kde počítají v souvislosti s rozšířením výroby s náborem desítek vietnamských pracovníků.
„O některé profese v naší výrobě stavebních materiálů není dlouhodobě žádný zájem, a tak přemýšlíme, jak vyplnit tuto mezeru na našem pracovním trhu. Zaměstnání zahraničních dělníků je jednou z cest,“ řekl Rudolf Borýsek, ředitel společnosti Lias Vintířov, který si kromě toho též postěžoval na nezájem ze strany našich lidí o tyto práce. Lidé chybějí také v kvalifikovaných profesích.

Naopak ale firma STASIS v Horním Slavkově, která má přes 200 zaměstnanců, výrazný nárůst lidí z ciziny nezaznamenává. „Ano, máme tu nějaké Slováky, ale jinak cizinců v naší firmě nějakým razantním způsobem nepřibývá,“ uvedlo vedení firmy.

Jako výpomoc cizincům při hledání práce slouží internetové vyhledávače či úřady práce. V Sokolově úřad práce preferují cizinci především ze Slovenska. „Situace je stále stabilní, žádný nárůst či pokles žádostí cizinců o zaměstnání neevidujeme,“ vysvětluje Jiří Tichý. Ten zároveň upřesňuje, že cizinci mají největší zájem o textilní průmysl. „Pak také o profese jako třeba obráběč nebo svářeč,“ dodal Tichý.

„Před mateřskou dovolenou jsem si vydělávala jako šička. Ke stroji se už ale nechci vrátit. Mnohem raději bych pracovala jako překladatelka. Nevím však, jestli se mi to podaří, konkurence je veliká,“ svěřila se obyvatelka Kraslic, která je původem z Ukrajiny.

24.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - telefonicky od pondělí do pátku a to od 9:00 do 15:00 p. Andrea Gregorová - 722 364 377, , Upřesňující informace:, - příjemné vystupování, dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, praxe výhodou není však , podmínkou, Certifikát strážného zajistíme. , - nabízíme stravenky, možnost příspěvku na ubytování., , Pracovní doba: , - denní 12-ti hodinové směny ( od 7.00 do 20.00 hod ) v turnusu krátký - dlouhý týden., , Místo výkonu práce: Karla Havlíčka Borovského č.p. 2145, 356 01 Sokolov 1 (prodejna Lidl). Pracoviště: Pharm invest s.r.o. -003, Karla Havlíčka Borovského, č.p. 2145, 356 01 Sokolov 1. Informace: Andrea Gregorová, +420 722 364 377.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 26 700 Kč

Provozní elektromechanici Elektrikář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26700 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, - telefonicky Filipovičová L. 352 372 162 Po-Pá 8:00-14:00 hodin, - e-mailem: Lucie.filipovicova@eu.o-i.com, - osobně na adrese: Sklářská 546, 375 34 Nové Sedlo - vrátnice, , Upřesňující informace:, , Požadujeme:, - elektroúdržba závodu - rozvody, trafostanice, rozvaděče, - dodržování pravidel BOZP, - vyhl. 50, §6 - bez omezení napětí, , Nabízíme:, - měsíční prémie, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou a volný čas ve formě poukázek, příspěvek na dopravu, , Prvotní kontakt: Lucie Filipovičová 352 372 162, , Pracovní doba dle dohody, 3 směny, , Místo výkonu práce: Sklářská 546, Nové Sedlo. Pracoviště: O-i manufacturing czech republic, a.s. - oo1 závod nové sedlo, Sklářská, č.p. 546, 357 34 Nové Sedlo u Lokte. Informace: Lucie Filipovičová, +420 352 372 162.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 25 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Řidič - autojeřábník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky Josef Pirohanič 602 160 042, - osobně na adrese: NA DOLE 1007, HORNÍ SLAVKOV, , Požadavky:, - ŘP sk. C, - proškolení a průkaz jeřábníka zajistíme, , Pracovní doba: dle domluvy, , Místo výkonu práce: Horní Slavkov + dle zakázek. Pracoviště: Josef pirohanič - autoslužby, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Josef Pirohanič, +420 352 688 271,602 160 042.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Odborný referent - oddělení aktualizace katastru nemovitostí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, Posuzovány budou žádosti o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo nebo žádosti o zařazení na služební místo (dále jen „žádost“) podané ve lhůtě do 13.7. 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Katastrální pracoviště Sokolov, Boženy Němcové 1932, 356 01 Sokolov nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě podepsanou uznávaným elektronickým podpisem na adresu elektronické pošty služebního úřadu kp.sokolov@cuzk.cz nebo prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky služebního úřadu: pvcadqm)., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotevírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo odborný referent – oddělení aktualizace katastru nemovitostí, Katastrální pracoviště Sokolov “., , Na služebním místě jsou vykonávány zejména následující činnosti:, o Provádění posuzování způsobilosti jednoduchých právních listin pro zápis do katastru nemovitostí, a dalších obdobných odborných specializovaných prací při vedení katastru nemovitosti,, o zajišťování činnosti při zpravování korespondence určené k odeslání, včetně jejího doručení na poštu, dále zajišťování činností při vyzvedávání korespondence a doručenek uložených na poště určených k doručení na úřad, a dále zajišťování činností při zavádění doručené pošty do podacího deníku a dalších navazujících řízení a přiřazování doručenek k příslušným řízením a jejich následném rozdělování dotčeným pracovníkům,, o provádí veškeré činnosti pči obsluze podatelny a telefonické ústředny katastrálního pracoviště,, o provádí veškeré činnosti při obsluze elektronické podatelny, včetně přijímání a odesílání pošty s elektronicky zaručeným podpisem, zajišťuje obsluhu datové scránky KP a elektonické podatelny/výpravny datové schránky (EPVDS) KP-přijímá a odesílá datové zprávy , o zajišťování pokladních služeb., , Platová třáda 8 (plat v závislosti na dosažené praxi 16.000,- Kč až 24.120,- Kč dle Nařízení vlády č. 304/2014 S. v platném znění., , Místem výkonu služby je Katastrální pracoviště Sokolov, Boženy Němcové 1932, 356 01 Sokolov ., , Bližší informace poskytne:, Ing. Martin Raška, Ph.D., Ředitel Katastrálního pracoviště Sokolov, Tel.: +420 352 357 760, e-mail: martin.raska@cuzk.cz. Pracoviště: Katastrální úřad pro karlovarský kraj - 001, Boženy Němcové, č.p. 1932, 356 01 Sokolov 1. Informace: Martin Raška, +420 352 357 760.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V těchto dnech finišuje výstavba nového autobusového zálivu v Májové ulici.

Opravují poničený autobusový záliv. Mají ale zpoždění

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Už jsme opravdoví čtenáři! Jásají chodovští prvňáčci

Chodov – Podkroví Městské knihovny Chodov se opět po roce proměnilo v překrásný rytířský sál, nechyběl zde trůn, krásné princezny ani přetěžký meč. Krále pro tuto slavnostní chvíli nahradil pan starosta Patrik Pizinger, a proto nic nebránilo slavnostnímu pasování prvňáčků na opravdové čtenáře.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Jubilejní Good Fest hlásí hvězdné hosty a přesouvá se více do centra

Karlovy Vary - Nezávislý hudební festival Vary Good Fest, který má takříkajíc na svědomí karlovarská kapela The Fellas, slaví jubileum, letos se koná už podesáté. Pořadatelé přitom přicházejí s několika novinkami. Ať už je to účast hvězdných hostů nebo místo konání festivalu, jenž se přiblížil mnohem více do centra města.

Muži na lavičce přiložil nůž na krk, pak ho hodil k dětskému kočárku

Kynšperk nad Ohří – S nožem v ruce vyhrožoval lidem v Kynšperku nad Ohří dvaatřicetiletý muž.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT