„Ale studii ještě nemáme. Chtěli jsme totiž urychlit žádost o peníze z fondu na zahlazování následků hornické činnosti,“ říká místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Jižní lom se tak stane jednou z největších lokalit na výstavbu rodinných domů v Sokolově. Nejdříve tam bývaly doly, pak voda a arboretum, ale také sídlo bezdomovců a skladiště odpadků. V současné době je tam park, obchvat města a také se tam konal závod nazvaný Bahňák. „Lidé by stavěli, ale není kde. Proto se stěhují a stavějí v nedaleké Březové či Lomnici,“ říká místní obyvatel Pavel Stejskal.

Kaceřov ovládli muži v sukních s kládou v ruce.
FOTO, VIDEO: Kaceřov ovládli muži v sukních s kládou v ruce

Město v současné době zároveň vykupuje garáže v Jižním lomu. „Čelíme kritice, že je vykupujeme pod cenou, abychom pozemky poté mohli draze prodat jako stavební parcely. Nesčetněkrát jsem řekl, že ty garáže z 90 procent leží ve stoleté vodě, v záplavovém území. Tudíž je vykoupíme, ale v životě tam nikdo nebude moci nic stavět,“ upozorňuje Jakobec.

Město odkoupilo 130 garáží z celkových 200. Za jednu nabízí 10 tisíc. Jsou terčem vandalů a vzhledem k odlehlé lokalitě i zlodějů. Černé skládky jsou zde na denním pořádku.