Knihovna bude sídlit ve dvou z nich. Uvolní se tak místo v zámku, kde doposud knihovna je. Tamní muzeum tak bude moci dokončit celý okruh v prvním patře, který nyní končí zhruba v polovině. Zámek jako takový patří Karlovarskému kraji.
„Odevzdání projektu očekáváme do konce srpna. Na podzim chceme vysoutěžit zakázku a poté zahájit práce,“ říká místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

Knihovna bude sídlit ve dvou domech na Starém náměstí, které jsou spojené. Město koupilo, vyměnilo a vydražilo tři sousedící domy. Ten třetí bude mít ve správě městská organizace Sokolovská bytová. Už nyní konzultují s projektantem společné věci, jako je například kanalizace.

Nová knihovna má přilákat do lokality desítky tisíc lidí. „Knihovna si novými prostory polepší. Zároveň se uvolní místo na zámku, kde doposud sídlila. Do knihovny zavítá až 60 tisíc čtenářů ročně a na nové adrese by to mohlo oživit Staré náměstí,“ říká Oulehlová.

Podle ředitele sokolovského muzea Michaela Runda by se uvolněnými prostory v zámku mohl dokončit prohlídkový okruh v prvním patře zámku. Tam doposud sídlí oddělení pro dospělé čtenáře a v přízemí zámku dětské oddělení. To je u knihovny, kde není výtah ani bezbariérový přístup, dosti nepohodlné. Nová knihovna ve své studii s bezbariérovostí počítá, a budou ji tak moci navštívit osobně i lidé, kteří si to po zámeckých schodech nemohli dovolit. Zároveň však přijde zámek o roční nájemné knihovny.

Při prohlídce nových prostor na Starém náměstí nesměla chybět ani ředitelka knihovny, která říká: „V centru našeho zájmu je čtenář a čtení, tedy ne kniha jako předmět, ani knihovna jako instituce. Středem našeho zájmu je každý čtenář (knihy, časopisu, e-zdrojů), aktivní uživatel knihovny i ten, který v knihovně nikdy nebyl a zatím ani být nechce,“ sdělila ředitelka sokolovské knihovny Daniela Drobečková.