Lidem se to nelíbí, a někteří z nich za tím vidí dokonce korupci. Vedení města podobné názory vyvrací a do budoucna se bude bránit některými dodatky ve smlouvě s projektantem.

„V poslední době se nám množí problémy s projektanty. Stávají se bohužel případy, kdy ve velkých veřejných zakázkách města projektant něco opomněl, podcenil či vynechal. Po spuštění celé akce a zahájení prací se v průběhu zjistí právě tyto nedostatky. Musejí se odstranit, a platíme tedy za dodatečné stavební práce,“ řekl místostarosta Sokolova Jan Picka. Vedení města se proto rozhodlo, že do smlouvy o projekty zavede některé položky navíc. Pokud při zakázce vyskočí vícepráce, které půjdou na vrub projektanta, bude platit pokutu. Novinku zavedlo město už zhruba v pěti případech. Naposledy například při poptávce po projektu na vytvoření stavebních parcel v bývalém Jižním lomu.

A podle místostarosty musí takzvaně s kůží na trh. „Pokud to bude chyba projektanta a částka za vícepráce bude vyšší než 50 tisíc, tak budeme chtít pokutu pět tisíc korun plus jedno procento z té zakázky. Došla nám trpělivost, dostáváme vynadáno ze všech stran. Posloucháme, že už nemusíme pracovat, koupili jsme si půl Sokolova, jsme za vodou a podobně. Uvidíme, jak se k tomu postaví projektanti,“ dodal Picka.

„Je to věc, kterou se některá města či kraj snaží využívat. Při rekonstrukcích jsou vícepráce či méněpráce běžnou věcí,“ upozorňuje jeden z projektantů Karel Drahokoupil.

Ilustrační foto
Dobrovolníci vybudují veřejná grilovací místa