Začalo to pětistovkou. Postupně ale prý ekonom Václav Pursch své půjčky z kasy Sokolovské bytové zvyšoval. Padesát tisíc, sto padesát, čtyři sta, milion. A na přelomu listopadu a prosince roku 2005 si údajně řekl o čtyři a půl milionu. Pokladní tak šla do trezoru, do igelitové tašky naskládala bankovky a balíček odnesla do kanceláře svého nadřízeného. Tak popisuje dlouhodobou praxi v Sokolovské bytové bývalá hlavní pokladní Blanka Prokešová. Za svým tvrzením si včera pevně stála i před soudem. Václav Pursch před policií i soudem zatím zarytě mlčí a pouze jednou větou označil vše, co uvedla pokladní, za lež.
„Nikdy jsem ho nemusela upomínat, vždy své půjčky vrátil. Někdy mi dokonce dal i něco navíc. Pět tisíc. Jednou i dvacet tisíc. Považovala jsem to za takové ´držhubné´, protože jsem od začátku věděla, že děláme něco, co se nesmí. Když jsem se ptala, na co tyto peníze potřebuje, nikdy mi jasně neodpověděl. Měla jsem pocit, že když si stavěl rodinný dům, tak někdy neměl na faktury. Když jsem se ptala na tu poslední, největší částku, jen se smál a říkal, že je to dobrá investice,“ vypověděla policii Prokešová.
„U půjčky 4,5 milionu slíbil, že peníze vrátí do konce roku. To nedodržel a nevrátil je ani v lednu. Když jsem ho upomínala, tak říkal, že stejně žádná uzávěrka nebude,“ tvrdí pokladní. Svého bývalého šéfa pak ve výpovědi navíc obvinila z toho, že nevykazoval ani částky z firemní platební karty, ze které prý měl zaplatit například ubytování sebe a své manželky v luxusním hotelu. Podle Prokešové si Pursch půjčoval i od dalších pracovnic účetního oddělení, když zrovna ona sama nebyla v práci. Konkrétně poukázala na Dagmar Samkovou. Ta to ale včera u soudu popřela. „Nikdy jsem Purschovi peníze z pokladny nepůjčila,“ řekla. O tom, že by si ekonom od kohokoliv půjčoval firemní peníze, nevěděly podle svých výpovědí u soudu ani další tři pracovnice účetního oddělení.
Prokešová si nedokáže vysvětlit, kde je celých osm milionů. Ona prý ví jen o půjčce 4,5 milionu, a když si údajně tři týdny před mimořádnou inventurou jen pro sebe počítala pokladnu, vše sedělo. Zároveň tvrdila, že když utekla z práce, v trezoru mělo být v hotovosti přes čtyři miliony. Inventuru zde dělala další účetní Andrea Šujanová, která včera před soudem vypověděla, že po přepočítání byly v trezoru jen necelé dva miliony. Navíc prý rozházené po celém prostoru a ne v úhledných balíčkách, jako tomu bývalo dřív.