Tou je regulace kořenového systému stromů tak, aby v budoucnu nepoškodil dlažbu náměstí nebo inženýrské sítě. Plocha tak bude příjemným místem kde přibude nejen zeleň, ale i stín a vodní prvky. V rozpáleném létě to jistě přivítá řada lidí, kteří sem míří buď na procházku či na zahrádky místních restaurací.

Děje se tak na základě opakovaných požadavků ze strany lidí i majitelů provozoven umístěných v této lokalitě. Doposud jsou tam jen obrovské květináče, které však v rozpáleném létě neposkytnou stín ani osvěžení. A to chce Sokolov změnit. Vysází tam 17 nových stromů, u kterých bude mít pod kontrolou kořenový systém tak, aby neničil náměstí. Přibydou i vodní osvěžovače či lavičky.

MHD Sokolovsko.
Sokolovské MHD hrozilo, že nevyjedou autobusy. Firmy se přetahují o řidiče

„Kořenový systém je navržen sofistikovaně, aby nedocházelo k poškození dlažby a samotného stromu. Po instalaci kořenových systémů bude rozebraná zámková dlažba položena zpět a vysadí se stromy. Výsadba by měla proběhnout někdy na přelomu dubna a května a měla by trvat jeden, maximálně dva dny," řekl starosta Sokolova Petr Kubis. Stromy na Starém náměstí budou javory babyka. Ty dobře snáší znečištěné ovzduší ve městech, průmyslové znečištění a posypové soli kolem cest. Z tohoto důvodu jsou často používány pro výsadby v městských oblastech.

„Chybět nebudou ani zvlhčovače, osvěžovače ve formě trysek zabudovaných v zemi. V letních měsících budou moci lidé využít jejich chladivého efektu a zároveň poslouží k zavlažování stromů,“ dodal Kubis. Stromy budou umístěny po obou stranách náměstí a budou doplněny osvětlením. Součástí úprav budou také nové lavičky. Celkové náklady na úpravy náměstí činí zhruba pět milionů korun.

Oblíbené kino Alfa v Sokolově se dočká nových toalet i dokončení schodiště.
Oblíbené kino Alfa v Sokolově se dočká nových toalet i dokončení schodiště

Stromy poskytnou hlavně v letních měsících přirozený stín.

„V betonovém městě je každá další zeleň dobrý nápad. Jsem jednoznačně pro. Chodím přes Staré náměstí téměř každý den z nedalekého domova důchodců a zejména v letním parnu je to výheň," řekla jedna ze sokolovských seniorek.