Přesto jim nadřízené orgány vycházejí vstříc a mohou během nouzového stavu chytat s propadlým rybářským lístkem. Rybářská stráž však na rybolov dohlížet nepřestane. Beze strachu z ní však lze chytat v soukromých revírech.

„Mám několik soukromých revírů, kde si po domluvě se mnou může zachytat každý. Výhodou je, že tam může být sám nebo jen se svojí rodinou, a tudíž bez roušky,“ říká Petr Bušek z Rotavy.

Tento druh chytání je poslední dobou velmi oblíbený a cestu do Rotavy si tento týden našel například jeden z hrdinů hokejového Nagana Martin Ručínský, který po boji vytáhl z vody pěkného jesetera.

Ministerstvo zemědělství rybáře upozorňuje, že nutným předpokladem možnosti lovu ryb na udici v této době je, že se budou chovat zodpovědně a budou mezi sebou zachovávat dostatečný odstup. V jejich případě jei tak dán v rybářském zákoně a činí minimálně tři metry.

„S ohledem na vysokou nakažlivost viru žádáme lovící, aby ve vlastním zájmu volili, pokud je to možné, vzdálenost větší. S ohledem na ostatní spoluobčany naší země apelujeme na rybáře, aby k rybolovu volili především méně frekventovaná místa, kde nebude docházet ke zbytečnému kontaktu s ostatními obyvateli na procházkách, při cestě domů, do práce a podobně,“ vzkazují úředníci z rybářského svazu.

Rybářská stráž i v těchto dnech vyráží do terénu a je oprávněna kontrolovat lovící. Bude přitom používat všechny ochranné pomůcky a bude provádět vizuální kontrolu rybářského lístku a povolenky. Rybáři mají oba dokumenty viditelně předložit k nahlédnutí bez zbytečného kontaktu.

„Upozorňujeme, že dojde-li k přestupku na úseku rybářství v této těžké době, bude porušení rybářského řádu posuzováno v rámci kárného řízení Českého rybářského svazu i přestupkového řízení vedeného příslušným správním orgánem zvláště přísně,“ dodávají rybáři.