Počasí posledních dnů nedá spát zejména lidem, kteří bydlí v blízkosti řek. Na řece Svatavě, jež se vlévá v Sokolově do Ohře, vyhlásili vodohospodáři první povodňový stupeň. Občané žijící a firmy sídlící pod tímto soutokem mají ještě v čerstvé paměti povodeň, která jim vyplavila sklepy či provozovny. Sokolov v nejkritičtějším místě staví val ze zeminy, který by měl zabránit zejména přívalové vlně. Dokončován je v těchto dnech.

O improvizovanou protipovodňovou ochranu se již dříve pokusil majitel restaurace Vagabundo. Mezi řekou a svým podnikem nechal navršit hliněný val.

„Použitý materiál však byl zcela nevhodný. Navíc dotyčný neprojednal stavbu s vlastníkem pozemku, kterým je město," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec a dodal, že majitel restaurace byl tehdy vyzván k odstranění stavby. Nyní zde město dokončilo valy dokonce dva.

„Jeden je za zmíněnými nemovitostmi v ulici J.K.Tyla a druhý o něco níž, za mostem pro pěší ve směru toku řeky Ohře," řekla vedoucí odboru rozvoje sokolovské radnice Hana Hůlová. Jak upřesnila, náklady nepřekročily půl milionu korun. Město si na místo pozvalo odborníky, kteří navrhli toto řešení. „Valy však ochrání pouze před přívalovou vodou, nikoliv před spodní," dodala Hůlová.

Prozatím však mohou být lidé klidní. Odborníci tvrdí, že v nejbližších dnech dešťové přeháňky nehrozí. „Na říčkách Svatava a Rolava, které končí v Ohři, už kulminace proběhla, takže výš už hladina nepůjde. Nyní bude oblačno, mlhy, beze srážek a od úterý, středy sníh. A to od 500 metrů nad mořem výše," řekl pozorovatel počasí z klimatologické stanice Šindelová Rudolf Kovařík. Jak dodal, nejvíce srážek spadlo z 23. na 24. prosince. V Šindelové 40,6 milimetru a to prý byla skoro povodňová situace. „Bydlíme na kopci a nebezpečí záplav nám přímo nehrozí. Přesto si myslím, že je důležité, aby město bylo schopné ochránit své občany," sdělila Věra Jelínková.