Měl by se tak dodržet původní termín jeho částečného dokončení. Také Karlovarský kraj počítá v letošním roce s pokračování stavby silničního napojení areálu, parkoviště a zázemí polygonu. Se zahájením plného provozu se počítá v příštím roce. Od testovacího polygonu světové značky si kraj slibuje přínos zejména v zaměstnanosti, a to vysoce kvalifikovaných lidí, ale i v navazujících servisních službách.

"Z důvodu pandemie jsme byli nuceni projekt rozdělit do několika fází. V polovině roku 2022 je hotová první část, následně začneme s postupným náběhem testů. I po redukování zůstaly nejdůležitější položky zachovány, a pokud se situace ve světě zlepší, je počítáno s rozšířením a pokračováním projektu. Oblast vývoje je klíčová a zásadní pro zajištění hladkého a úspěšného uvádění nových modelů na trh. Obzvlášť nyní, kdy se píše nová kapitola automobilismu v podobě autonomního řízení a elektromobility. Všechna naše ostatní centra jedou na hraně svých kapacit," řekl mluvčí BMW Czech Republic David Haidinger.

Panna Marie i andělé jsou zpět v Kraslicích.
Panna Marie i andělé jsou po opravě zpět v Kraslicích

Když stavba areálu v květnu 2020 začínala, odhadované náklady byly tehdy asi 250 milionů eur (asi 6,2 miliardy korun). Jenže pak přišla koronavirová krize a prudké výkyvy v cenách některých materiálů i stavebních prací. Nejdražší položky projektu zůstaly zachovány, aktuálně je investice v řádu 300 milionů eur.

Vývojové centrum nastaví výběrová řízení na nové pracovní pozice nejen pro Němce, ale i pro ostatní.

Na stavbě se nyní pohybuje až 700 dělníků. Firma BMW zdůrazňuje svůj citlivý přístup k životnímu prostředí. "Když budujeme nové objekty a areály, je pro nás velmi důležitý jejich dopad na životní prostředí. Soustavně integrujeme udržitelnost do všech našich procesů a business modelů. V globálních výzvách jako urbanizaci či klimatických změnách vidíme příležitost, jak rozvíjet inovativní produkty a služby. Udržitelnost tak tímto způsobem dlouhodobě povzbuzuje náš ekonomický úspěch. Naše inovace nemají smysl jen v benefitech pro zákazníky, chceme rovněž mít pozitivní vliv na společnost a její životní prostředí," stojí v prohlášení firmy.

Enviromentální stránka věci byla pro BMW klíčovou i při výběru vhodných lokalit pro vývojové centrum BMW v České republice. Nejnovější studie dokazují, že jeho výstavba a provoz budou mít na životní prostředí u Sokolova velmi nízký dopad.