Dvě učitelky z mateřské školy v Sokolově zachránily život čtyřleté Viktorce. Dívku postihl ve spánku těžký epileptický záchvat, a nebýt duchapřítomnosti dvou žen, mohlo to podle lékařů skončit tragicky. Šlo totiž podle nich o velmi těžký případ a díky první pomoci dívenka přežila.

Růžena Karásková si jako první všimla, že dívenka špatně dýchá, a upozornila na to kolegyni Stanislavu Pilmanovou. Ta ihned zavolala záchranku a začala s resuscitací dívenky. „Jednala jsem podle pokynů zdravotníků v telefonu, ale přitom zcela automaticky. Věděla jsem, jak na masáž i dýchání z úst do úst. To vše mi došlo až zpětně. Stoprocentně na tom má zásluhu 40hodinový kurz, který jsme absolvovali u Červeného kříže," říká Pilmanová. První pomoc takového rozsahu poskytovala poprvé v životě.

„V tu chvíli jsem jednala racionálně, vše mi došlo, až Viktorku odvezli záchranáři. Teprve pak jsem se celá rozklepala. Do práce dojíždím autem a ten den jsem nebyla schopná ani řídit," popisuje okamžiky, které jí zůstanou vryty v paměti asi celý život. Záchranářský kurz, který absolvovala, by doporučovala všem pedagogům. „Měli by ho mít," myslí si jejich kolegyně.

Na tento fakt zareagovala i sokolovská radnice a přichystá pro zaměstnance svých školských zařízení zdravotnické kurzy. A jaké byly reakce okolí? „Většinou pozitivní, někteří si nebyli jistí, zda by to zvládli. Já myslím, že zvládli, protože v tu chvíli vám nic jiného nezbývá. Poděkovala mi maminka i radnice, ale důležité je, že je Viktorka zase s námi ve školce. A můj partner je na mě pyšný," dodala Pilmanová.