Osud jim nepřál, teď dožívají v záchytném zařízení. Třináctiletý Brit a zhruba osmiletý Hiro si za svůj život prošli mnoha úskalími. Přes svůj handicap se ale svého elánu a chuti do života nevzdali. Podle zařízení prý oba stále doufají, že dobrá duše pro ně se ještě najde, zatím ale musí ještě počkat.

Třináctiletý Brit má na sklonku života opravdu smůlu, na stará kolena úplně oslepl a jeho majitel ho natrvalo musel umístit do útulku. Sám totiž vážně onemocněl a neměl jinou možnost. Slepý Brit ale naštěstí získal velký dar, kde mu bylo ubráno, tam mu bylo přidáno, a tak velmi dobře poslouchá.

„Je neuvěřitelně vitální a veselý, vítá vás, když na něj promluvíte, zavrtí ocasem a jde si vás najít. Moc se mu líbí procházky a úplně nejvíc ho uchvátilo vyčesávání. Brzy se velmi dobře orientuje ve svém prostředí, i když občas do něčeho vrazí, rozhodně ho to neodradí od průzkumných výprav. Pokud mu řeknete pozor, hned ví, že se má vyhnout. Brit žil celý život venku, jistě by uvítal zahrádku a k zahrádce člověka, který ho bude rozmazlovat a nechá ho u sebe důstojně dožít. Doufáme, že dostane ještě od lidí šanci," říká Veronika Fazekašová ze záchytného zařízení Vránov.

Tak jako Brit i Hiro se musí se svým handicapem vypořádat. Špatně totiž dopadá na pravou zadní nohu. Z rentgenu je podle odborníků patrné, že v minulosti prodělal operaci, jenže došlo k selhání fixace. „K lidem je velmi kontaktní a milý. Ohledně psů není útočný, ale ne každý se mu zamlouvá. Hiro je poslušný a čistotný. Je nenáročný, zasloužil by dožít u někoho, kdo ho bude milovat a ocení ho. Pro tyto psy je kontakt s člověkem velmi důležitý, na život v kotci nejsou stavění. I tady věříme, že se někdo slituje," dodala Fazekašová.

Vránovský útulek v průměru pejsci opouští do tří měsíců. Handicapovaní mají ale nevýhody a v útulku už jsou přes půl roku. „Ráda bych si třeba Brita vzala, koukala jsem na sociální síti na jeho fotky. Je sice starší, ale pořád krásný. Jenže sama mám malé děti, a i když mi je pejska líto, nemohla bych si ho vzít. Sdílela jsem mezi přátele, jestli by ho někdo nechtěl, tak třeba se dobrá duše najde," svěřila se Anna Kukačková.

Záchytné zařízení Vránov pomáhá lidem i s výchovou neposlušných pejsků, poskytuje poradenství.

Autor: Klára Čurlinová