Snad každý z nás zná film, ve kterém hraje dlouhosrstá kolie Lassie. Zuzana Valníčková ze Stříbrné je dlouholetou a úspěšnou chovatelkou dlouhosrstých kolií. Získává úspěchy nejenom u nás, ale i v zahraničí. Má chovatelskou stanici „from Graslic hills“.
Co nám můžete říci o kynologii obecně?
Kynologie je vlastně také sportem, jen není tak mediálně prezentována. Oproti sportovcům, kteří si užívají slávy, čeští chovatelé slaví své úspěchy tiše.
Proč jste se rozhodla pro dlouhosrsté kolie?Pejsci mě provází odmalička a o kynologii jsem se začala více zajímat ve svých třinácti letech, kdy každé dítě touží mít psa. Po prostudování charakteristických rysů několika plemen padl výběr právě na kolie.
Máte chovatelskou stanici „from Graslic hills“. To určitě obnáší vlastnit více psů. Můžete nám představit psí smečku?
V současné době mám šest kolií a očekáváme narození štěňátek. Máme dva pejsky a čtyři fenky. Všichni jsou členové naší rodiny. Většinu času věnujeme našim psím kamarádům a na jiné aktivity moc času nezbývá.
Co znamená mít chovatelskou stanici?
Chovatelskou stanici si může založit kdokoliv. Znamená to, že člověk může odchovávat psy s průkazem původu. Je to vlastně záruka toho, že odchovy jsou čistokrevné a mají své rodokmeny.
Jak se staví rodiče k tomu, že máte chovatelskou stanici?
Podařil se mi dobrý kousek, zapojit celou rodinu do psího koloběhu. V péči o psy má každý člen rodiny svoji funkci, avšak bez jejich pomoci bych tento koníček mohla jen těžko dělat.
Proč se vlastně jezdí na výstavy?Výstava má být přehlídkou a srovnáním daného plemene, kdy rozhodčí porovnává vašeho psa s „ideálním“ psem dle určitého standardu. Čím blíže se pes přibližuje tomuto „ ideálu“, tím vyšší má šanci na získání titulu.
Jaká výstava se dá považovat za nejprestižnější a jak je těžké se na ni dostat?
Největší konkurencí je zajisté klubová a speciální výstava. Velice si cením toho, že jsme již několikrát získali tituly „Klubového vítěze“ a minulý rok i titul „Best in show“ (nejlepší z výstavy), a to od známé anglické rozhodčí. Největší výstavou na světě je Cruft, který se pořádá ve Velké Británii. Na tuto výstavu se musí pes kvalifikovat na některé z kvalifikačních výstav v Evropě. Nám se to tento rok podařilo, a tak věřím, že příští rok budu moci na této výstavě prezentovat své psy.
Jaké jsou vaše největší úspěchy?
S Carinkou, naší nejstarší fenou, jsem dosáhla toho, že mě přivedla k vystavování. Začátky byly neslavné, ale tím více mě to vedlo k získávání nových informací o plemeni a k tomu, abych byla v něčem lepší. S naším prvním psem Alwinem, kterého mám již sedm let, jsem doposud dosáhla největších úspěchů. Má na svém kontě řadu šampionátů a důležitých ocenění. Alwin je pravý psí aristokrat.
Určitě chovatelství není levná záležitost.
To zajisté není. Kvalitní strava, vitamíny, různé doplňky, včetně finančních částek za výstavy, zkrátka žádný levný koníček.
Jaký je váš chovatelský sen?
Sen každého chovatele je odchovat štěňátka zdravá, exteriérově slibná, ale co si chovatel hlavně přeje, je, aby se dostala do těch správných rukou