V létě není teplo jen lidem, ale také zvířatům. Upozorňují na to majitele psů veterináři a odborníci, kteří se zvířaty pracují.
„V teplých letních dnech je nejlepší psa vyvenčit ráno a večer na delší dobu, a přes den ho raději ani nevodit ven. Když už majitel psa přece zvolí procházku, měl by ho někde vykoupat, aby se zchladil. Psi mají totiž potní žlázy jen na packách a jazyku, což je liší od nás lidí. Velmi rychle se mohou přehřát, hrozí kolaps, někdy i samotné úmrtí, “ zdůraznila členka Kynologického klubu v Chodově Milada Patáková. „V žádném případě není bezpečné nechávat v té největší výhni psy v autech na parkovištích. Člověk si může otevřít dveře či okno, pes bohužel ne,“ podotkla Patáková.

„Vycházky by měli lidé přizpůsobit počasí, dodržovat pitný režim svých mazlíčků a také je stříkat, polévat vodou nebo koupat v rybnících,“ poradila sokolovská veterinářka Václava Molcarová.

„Starší psi s nemocným srdcem jsou ohroženější. U nich je pobyt na přímém slunci nebezpečnější. Také u štěňat. Ta mohou usnout na sluníčku,“ pokračovala Molcarová s tím, že psům hrozí přehřátí, kolaps, nevolnost a následně někdy i selhání srdce. To se týká hlavně starších zvířat. „Je to v podstatě to samé jako u lidí, “ dodala.

A co si o tématu myslí samotní majitelé psů? „Mám doma huskyho, šestiletou fenku Sáru. Má kotec na zahradě, ale hned vedle jsme jí zasadili lísku, takže je celý den ve stínu. V kotci je se Sárou pes Ryk. Přehřátí se nebojím, vody mají dost a navíc se pořád schovávají,“ řekla majitelka obou psů Barbora Štefková z Ležnice.

Monika Dzuracká