Čtyři služební psy má ve svém úseku letos na jaře zřízená služební kynologie Věznice Kynšperk nad Ohří. Podle jejího vedení jsou významnými pomocníky při udržování kázně, pořádku a uplatňování opatření v oblasti protidrogové prevence.

„Psi jsou využíváni podle jejich kategorizace a vycvičení zejména k obraně před napadením jinou osobou, ve strážní a zásahové hlídce, při eskortách, k průzkumu terénu a objektů, ke kontrole zásilek či k zadržení při útěku nebo pokusu o útěk. Dále slouží k bezprostřednímu pronásledování prchajících osob, k likvidaci vzpoury nebo rvačky mezi osobami ve výkonu vazby nebo trestu odnětí svobody a při všech mimořádných opatřeních k zajištění bezpečnosti,“ vyjmenovala různé možnosti nasazení služebních psů tisková mluvčí a asistentka ředitele Věznice Kynšperk nad Ohří Petra Bělíková.

O speciálně vycvičená zvířata se dnes starají čtyři příslušníci. Prvním z nich je Radek Čajka, který se kynologii věnuje již 20 let, z toho posledních 8 let profesionálně. „Jeho svěřencem je teprve půlroční člen psí rodiny, bretaňský ohař Phoenix, který po složení zkoušky bude plnit úkoly psa na vyhledávání omamných a psychotropních látek. Čajka je profesionál každým coulem, podílel se na založení výcvikového střediska ve Věznici Horní Slavkov,“ sdělila mluvčí.

Dalším psovodem je Petr Zeman, jenž v kynšperské věznici připravuje teprve osmiměsíční fenu německého ovčáka Kristýnu na vyhledávání návykových látek. „Po ukončení nástupního kurzu v Institutu vzdělávání ve Stráži pod Ralskem se na tuto odbornost bude specializovat i další člen týmu Judita Klarnerová. Ta pracuje u vězeňské služby teprve od července letošního roku, ale její pětadvacetiletá kynologická zkušenost je inspirací a zdrojem poznatků pro ostatní kolegy,“ doplnila Bělíková s tím, že se Judita od srpna stará o rok a půl starého hnědého dobrmana Erneeho, ze kterého se pod jejím vedením stává prostředek, ze kterého mají odsouzení patřičný respekt.

Věkově nejmladším členem týmu je Miroslav Černáč, kterého ke služební kynologii přivedla láska ke psům. „Svou empatii vůči psům využívá při výcviku jako figurant. Služební ostruhy si bude muset teprve zasloužit, ale za platného člena týmu kynšperských psovodů ho můžeme směle považovat,“ prohlásila mluvčí.

Posledním je pak František Götz, jenž se mezi psovody zařadil skutečně nedávno, ve vězeňské službě pracuje od letošního února. „Za partnera má služebně nejstaršího psa, rotwailera Rockyho, jenž byl pro práci ve vězeňství odkoupen od Městské policie Karlovy Vary. Rocky tak našel nový domov a místní psovodi spolehlivého pomocníka,“ pokračovala Bělíková.

V říjnu pak jejich řady posílí další zkušený psovod. „I on jistě zúročí své zkušenosti s výcvikem psů a pomůže tak naplnit všechny plány pro věc zapálených psovodů,“ přeje si vedení věznice.