Kraj každoročně vyhlašuje dotační titul, s jehož pomocí podporuje vydávání neperiodických publikací s tematikou regionu a jeho osobností. „Kultura má mnoho různých oblastí, které pravidelně podporujeme. Snažíme se tak pomáhat v jejím rozvoji a současně ji přibližovat našim občanům, místním i zahraničním turistům. Tento program se tradičně těší vysokému zájmu, proto jsme oproti loňskému roku zvýšili jeho alokaci na 575 000 korun, a tudíž vyhověli vyššímu počtu žadatelů,“ uvedla radní pro oblast kultury a památkové péče Oľga Haláková.

Z publikací, které vyjdou na Sokolovsku, jsou to již zmíněné začátky big beatu a průvodce hradem Loket pro malé návštěvníky. „S krajskou podporou v budoucnu vzniknou například i tituly Žluticko – jak ho znáte i neznáte, který bude sloužit jako turistický průvodce této oblasti a okolí s výjimečnými památkami a krásnou přírodou. Tou se může pochlubit také Bečovská botanická zahrada, o jejím novodobém fungování vznikne fotokronika zachycující aktivity zahrady od roku 2005,“ představila další z publikací mluvčí krajského úřadu Jarmila Ivasková. „Příznivci historické literatury si jistě rádi přečtou knihu o zaniklých obcích Slavkovského lesa nebo o historii nejstaršího přespolního běhu v západních Čechách, kterým je běh Kolem Tří rybníků ve Slavkovském lese. V roce 2023 proběhl již jeho 70. ročník,“ doplnila.

Městská policie Kraslice při své první službě. Velitel strážníků Miroslav Dörfler je vlevo.
V Kraslicích mají nové strážníky. Už řešili skládku, pití alkoholu i parkování

Žadatelé mohli získat dotaci v maximální výši 50 000 korun. Poskytnuté finance budou následně použity na pokrytí nákladů spojených s překladatelskými, vydavatelskými, tiskařskými a fotografickými službami, na grafické zpracování a rešerše.