Půjčovny lyžařského vybavení v tuzemských skiareálech jsou za poslední roky stále vyhledávanější ze strany návštěvníků hor. Půjčit si v nich je možné celé lyžařské sety včetně hůlek nebo helmy. Nabídek skiareálů využívají především rodiče dětí, kteří teprve učí ratolesti sjíždět svahy. Často si ale lyže, boty, hůlky a helmu půjčují i dospělí lyžaři.

„Nejvíce se půjčují dětské sety. Jde o to, že děti rostou a rodiče mají jednoduše spočítané, že kupovat každý rok novou výbavu by bylo nákladné," říká obsluha půjčovny lyžařského vybavení ve Ski Centru Bublava Karel Šrámek. Za set pro děti vysoké do 140 cm tu na pět hodin včetně helmy zaplatíte 220 korun.

Půjčovny jsou ale oblíbené i u dospělých. Sety si půjčují i celé rodiny. „Máme například stálé zákazníky nejen z Čech, ale i Holandska nebo Německa. Přijede například ze zahraničí pětičlenná rodina, která na hory vyrazí jednou za rok. Všichni si na týden půjčí vybavení, dostanou od nás box, kde si ho mohou uložit, a odpadá jim tak starost s přepravou apod.," poukázal Šrámek. Dospělý za lyžařský set zaplatí na pět hodin včetně helmy 300 korun.

Půjčovna na Bublavě patří k těm moderním. Už v příštím roce tam navíc přibude padesát párů nových lyží a bot.
Od začátku jarních prázdnin se obsluha půjčovny nezastavila. Nejsilnější byly víkendy. Na svazích si tam užívaly stovky lidí. Na Bublavě přitom zůstávají kvalitní lyžařské podmínky. Na svazích tam leží 60 cm sněhu a lyžovat se bude s jistotou minimálně do konce března.