„Auto mám celé od pylu, vjedu do myčky, a než dojedu domů, můžu tam jet znovu. A to ani nemluvím doma. Všude žluto, prádlo na šňůře, parapety, všechno je žluté,“ nadává i Jiřina Procházková ze Sokolova. A velmi náročné je toto období zejména pro alergiky. Pravda je, že je všude žluto a pylu mraky. Není ovšem pravda, že na vině je řepka.
„Pyl řepky je jemný. Hrubozrnné pyly, které teď vidíme, jsou pyly smrku, modřínu a borovice,“ vysvětlil pozorovatel počasí ze Šindelové Rudolf Kovařík. Podle jeho slov se příroda letos tak trochu „utrhla ze řetězu“. Kvete všechno naráz, a navíc rychleji, než jsme v našich podmínkách zvyklí. Pokud by vše probíhalo, jak má, kvetly by stromy i květiny postupně, a navíc v závislosti na nadmořské výšce. Jenže stačilo dostatek slunce, vody a tepla a příroda se dala do pohybu.
„To je doslova exploze. Jednotlivé fáze kvetení jdou většinou po dvou až třech dnech, letos každý den nastala jedna. Třeba u třešně během čtyř dní od pupenů do květů. Do týdne začaly kvést i hrušky, švestky a jabloně. To, co má v Karlovarském kraji kvést až 35 dní, se vešlo do dvou týdnů,“ popsal, co se v přírodě kolem nás děje. „Třeba kaštan u nás kvete mezi 5. a 20. červnem, teď kvetl v 700 metrech nad mořem už 28. dubna,“ dodal. „Pravda je, že jsme jeden den šli na procházku a stromy byly holé a během dne, dvou dní se zazelenaly,“ potvrdila jeho slova i Jiřina Procházková.
Náročné je toto období pro všechny, ale zejména pro alergiky. Každý den příroda vyprodukuje kvanta pylu. Kdyby bylo normální jaro a obden zapršelo, pyl se smyje, takhle se ukládá a hromadí. „Pociťuji to letos na rozdíl od třeba minulého roku hodně. A dost mi to vadí. Hodně kýchám, mám rýmu, pálí mě oči. Ty první dva dny, co to začalo, to bylo nejhorší. Teď už díky lékům to nějak zvládám,“ říká Venuše Dušková, která trpí alergií.
Ještě chvilku alergiky potrápí dokvétající břízy, k nim se přidaly duby, přibudou buky, ořešáky, začne sezona trav. Mezi typické projevy přecitlivělosti organismu patří svědění v nose, kýchání a rýma. Někdy se mohou přidat ještě dýchací potíže.
Vedle klasických léků, které člověk užívá v kritickém období, existuje i alergenová imunoterapie pomocí vakcíny. „Léčba by se měla nasadit před pylovou sezonou, to je nejčastěji na podzim. V drtivé většině pak pacient v sezoně nepotřebuje tolik léků a příznaky alergie jsou mírnější,“ sdělil primář Martin Liška z ústavu imunologie a alergologie plzeňské fakultní nemocnice. Imunoterapie existuje ve formě injekcí, kapek nebo tablet.
Dobrá zpráva nejen pro alergiky je, že na konci tohoto týdne, případně začátkem příštího by kvetení mělo dosáhnout svého vrcholu. „A poté jak to rychle přišlo, tak to rychle odejde. Hodně by teď pomohlo, kdyby zapršelo,“ uzavřel Kovařík.