Z migrace, podle řady názorů, profituje obchodní lobby vydělávající na sociálních dávkách a příspěvcích na bydlení poskytovaných příslušnými úřady.

Sokolov a mnohá další města regionu proto přestaly do problémových lokalit posílat doplatek na bydlení. To se nelíbí několika senátorům, kteří podali stížnost k Ústavnímu soudu. Podpořit město proti snaze senátorů zrušit toto podle mnohých úspěšné a jediné možné opatření přijela ve středu i poslankyně Hana Aulická-Jírovcová. Ta je, kromě poslaneckého mandátu, i zastupitelkou města Most, a ví tedy velice dobře, jaká je situace kolem takzvaných obchodníků s chudobou.

„Když se v Mostě před několika měsíci začalo bojovat proti těmto obchodníkům, zjistilo se, že drtivá většina z nich je z celé České republiky. Zde je vidět, jak výhodný byznys to je,“ říká Aulická-Jírovcová.

Jak upřesnila, rozhodně budou snahu města Sokolova ve Sněmovně podporovat. K poslankyni se, podle jejích slov, donesly i takové názory, že se zmínění senátoři bojí právě obchodníků s chudobou. Hlavně tedy toho, aby se neobjevili v jejich volebním obvodě, kam by mohli například z Mostu či Sokolova přesunout své podnikatelské aktivity.

Nutno dodat, že takzvaní obchodníci s chudobou jsou mnohde jediní, kdo dá sociálně slabým a problémovým rodinám bydlení.

Dále se na setkání v chodovské Mateřídoušce hovořilo o devastaci systému péče o ohrožené děti. Na půdě Poslanecké sněmovny se aktuálně řeší možný převod dětských center a kojeneckých ústavů z Ministerstva zdravotnictví pod Ministerstvo práce a sociálních věcí. Vedení krajů na jednání jejich asociace tuto snahu podpořilo a tím dalo zelenou k přípravě příslušných legislativních návrhů.

V minulém roce Ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo od vlády ČR úkol připravit plán na zrušení veškerých kojeneckých ústavů. Naštěstí tento plán nestihlo MPSV připravit včas, ale nyní se k tomuto tématu vrací.

Poslankyně je za to, že pokud bude tento plán realizován, jistě se jedná o začátek devastace systému péče o ohrožené děti, protože odbornost příslušných zaměstnanců je hlavní zárukou kvality péče o děti.

Připravované kroky na Ministerstvu práce a sociálních věcí se zcela odchylují od reality a praxe a odborná veřejnost prý zásadně nesouhlasí s avizovanými změnami.

Ilustrační foto.
Záchranná služba se namísto vděku dosti často střetává s agresí