Celý život pracovala v zemědělství. Má ráda ruční práce a dechovku. A moc si přála mít možnost se do jejích tónů zaposlouchat i v domově. A protože si to přála v rámci projektu Ježíškova vnoučata, Ježíšek její přání vyslyšel. Tou dobrou duší, která splnila paní Alžbětě její velké přání, byla Radka Bárová ze Sokolova. A rozhodně to nebyl její první dobrý skutek.

„Bylo tam napsané konkrétní přání, poslech dechovky, tak jsem se rozhodla ho splnit,” říká Radka Bárová. Mohla třeba jen koupit cédéčko, ale zvolila i jinou možnost. „Kromě zakoupení cédéčka jsem zkontaktovala ředitele sokolovské zušky, ten dal dohromady několik hudebníků a vyrazili jsme do Perninku,” přiblížila svůj nápad.

V rámci projektu Ježíškova vnoučata udělala  Radka Bárová radost dvěma seniorkám a dechovkou i ostatním obyvatelům domova pro seniory.

V malé jídelně na ně čekala nejen paní Alžběta, ale i ostatní spolubydlící z domova seniorů. A připravený koncert všechny doslova nadchl. „Nejen paní Alžběta, my všichni jsme tady měli obrovskou radost. Bylo to moc hezké. Senioři si o tom povídali ještě celý následující týden,“ s úsměvem poznamenala sociální pracovnice Olga Licková. Jak doplnil ředitel zušky Roman Švancar, šest dospělých hudebníků zahrálo přítomným nejen připravené písničky, ale připojili i ty na přání. „Když jsme viděli slzy v očích nejen té paní, tak jsem si říkala, že to není dárek pro ni, ale pro nás. Byl to nepopsatelný zážitek,“ svěřila se dojatě Radka Bárová.

Pro ni toto splněné přání rozhodně nebylo prvním, ale ani posledním dobrým počinem. V projektu si vybrala ještě pětadevadesátiletou paní Jiřinu ve Vile Marii v Dolním Rychnově, která si přála polohovací polštář. „Má to smysl, protože starším lidem ubývají síly a takhle jim pomoci nebo zpříjemnit den je pro mě maličkost,“ je přesvědčená. „Když odcházím, přeji jim hlavně zdravíčko, a to není žádné klišé, vím, o čem mluvím,“ dodala.

Radka Bárová se charitativním projektům jako soukromá osoba věnuje už několik let. Začínala v kojeneckých ústavech, dětských domovech, a jak říká, postupně od nejmladších přešla k seniorům. „Nejhezčí dárek je, když tam přijdete a přinesete dárek starému člověku upoutanému na lůžko, ten jejich úsměv. To je prostě úžasné,“ neskrývala dojetí. Všechno sice podniká z vlastní iniciativy, ale je si vědomá toho, že bez rodiny a přátel by to sama nezvládla.

Ve vánočních akcích chce pokračovat, má však i větší plány. „Chtěla bych pomáhat i v průběhu roku. Mám v hlavě už projekt, ale nechci to zakřiknout, tak o něm nebudu zatím mluvit. Týkal by se lidí v hospicích,“ nastínila malinko další plány.

Ježíškova vnoučata je projekt Českého rozhlasu. Jeho cílem je plnit vánoční přání osamělým lidem v domovech pro seniory. Dárce si vybere přání, dárek nebo zážitek, na stránce www.jeziskovavnoucata.cz a to pak seniorovi splní. Zapojit do projektu se může opravdu každý.