Pilotní projekt Růžová jízda, zaměřený na prevenci onemocnění rakovinou prsu, zavítal včera na sokolovské náměstí Budovatelů. Zájemci si mohli nejen na umělém poprsí vyzkoušet samovyšetření prsu, ale i seznámit se s nabídkou mamografických center, která preventivní vyšetření nabízejí.
„Projekt je rozdělen do dvou kol. To první jsme absolvovali na jaře a pokračujeme nyní. Poprvé jsme navštívili 43 měst a na podzim jich je 30,“ uvedl koordinátor akce Ondřej Klíč. „Jedná se o informační kampaň. Každá žena vyplnila dotazník. Údaje centrálně zpracujeme a v příštím roce se již můžeme zaměřit na určité regiony,“ doplnil.


Návštěvnice mohly v růžovém autobuse získat i poukaz od společnosti Avon, která přispívá na preventivní mamografické vyšetření částkou dvě stě korun. „Pojišťovny plně hradí vyšetření pouze u žen ve věku od 45 do 65 let. Ty ostatní si jej musí hradit samy. Každá žena by měla jít na preventivní vyšetření jednou za rok. Nemusí se ničeho obávat, není bolestivé. Přístroje navíc odhalí nádor velikosti zrnka rýže. Ty není při samovyšetření možné poznat,“ zdůraznila důležitost prevence Martina Kupcová ze sdružení Mládež Českého červeného kříže, které se na projektu rovněž podílí. „Následně se dá nádor odstranit včas pomocí malého zákroku. Nemusí tedy dojít k odstranění celého prsu,“ řekla.


Podle ní by určitě neměly zanedbávat prevenci ženy, u kterých se tato nemoc objevila v rodině. „Na onemocnění se výrazně podílí genetický vliv člověka. Setkali jsme se s konkrétním příkladem paní, která doprovázela svou maminku na ozařování, sama však nikdy na mamografickém vyšetření nebyla,“ popsala konkrétní případ Kupcová. Přítomné ženy seznamovala s preventivními programy i jedna z pacientek, Jaruška Trešlová z Chomutova. Právě ona má se zákeřnou nemocí velmi smutné zkušenosti. Přišla nejen o pravý prs, ale i o svého manžela. „Zpráva o odstranění prsu jej zasáhla natolik, že dostal infarkt a na jeho následky zemřel,“ vyprávěla nám se slzami v očích. „Bulku jsem si našla sama kolem padesátého roku života. V padesáti šesti mi prs lékaři odstranili,“ svěřila se. Růžová jízda pokračuje dnes v Karlových Varech.