Včera jsem sledoval televizní duel právě ze Senátu, ve kterém zastupujete i Vy především nás z Karlovarského kraje. Čekal jsem, jaká odezva bude mezi lidmi.

Zaujala mě Vaše reakce, tím více, že jste senátorem za klub otevřené demokracie. Připadá mně, že demokrat by se měl vyjádřit k tomu, co viděl. Místo toho jsem si přečetl, že Vás překvapují senátoři ODS, že dávají nepokrytě najevo, že jejich kandidátem je současný pan prezident Václav Klaus.
Proč Vám to vadí? To skutečně nemůžete zhodnotit, jaký byl duel? Takové proklamace Vašeho typu jsou velice vyčpělé
a velice známé (já říkám otřískané).

Viděl jsem televizní klání a bez předsudků a demokraticky říkám: aranžmá klubu ČSSD bylo mizerné. Většinou zaměřené na témata, která podle nich nestráví právě pan Václav Klaus. Kopali jámu, ale sami do ní spadli. Protože ten, který je podle nich již jen pro dějiny, předvedl se brilantně. Dvakrát upozornil senátory, že mlátí prázdnou slámu,
a opanoval dialog.

Ten, který je Vámi prosazován jako horký favorit (a já Vám demokraticky ponechávám Váš názor), se představil jako člověk, kterému byly směřovány nahrávky na smeče z řad pánů senátorů, a pan Švejnar většinu nahrávek míjel nebo hrál do autu, zabalené do naprosto kožených vět. Chápu, že nemusel mít svůj den, nebo aranžmá celé diskuze bylo tak jednostranné, že se s tím nedalo nic dělat.
Takže: v žádném případě není možné se rozhodovat na základě jedné diskuze. Odpovědný politik musí hodnotit za nějaký časový úsek. Práci, schopnosti, celkový profil.

Proč pan Švejnar nevstoupil do politiky již dříve, aby se také trochu namočil při řešení nepopulárních opatření. Sledovat ze břehu, jak se ostatní snaží plavat, je jednoduché. Říkat, já jsem suchý, měli jste to dělat jinak, není jistě korektní.
Stejně nekorektní je sledovat konkrétní událost a hodnotit místo toho své konkurenty. Nemám rád závěry, že nakonec vyhráli oba. Hlásím se k tomu, že pro mě vyhrál pan prezident Klaus.

Jiří Halberštát, starosta Těšovic