Oproti Chebu či Karlovým Varům v Sokolově sice vydají na adventní program nejméně peněz, ale staví na své chloubě a tou bude průvod čertů. Ten se stává rok od roku vyhlášenějším, a na letošní akci se dokonce hlásí masky z Německa a Rakouska.

Největší města v kraji vydávají na advent miliony korun. Ne však v Sokolově, kde jsou střídmější a na svátky uvolní zhruba 600 tisíc korun. Největším lákadlem zde bude už počtvrté v řadě průvod čertů. Prvního ročníku se zúčastnilo 40 masek. Letos to bude na 315 chlupatých, plešatých, malých, velkých, pajdavých, smrdících a kdoví jakých ještě čertů a alpských strašidel.

„Jsme rádi, že se do průvodu hlásí i čerti z rakouského Salzburku a německého Regensburku. Je vidět, že si akce našla své příznivce i mimo naši republiku,“ říká za pořádající městský dům kultury jeho ředitel Ladislav Sedláček.

Zároveň dodává, že se diváci mohou těšit na letošní novinku spojenou s průvodem a rejem masek. Ten by totiž měl vyrazit poprvé hned ze dvou míst najednou. Kromě náměstí Budovatelů, jak byli diváci zvyklí, i ze Starého náměstí. Trasu pochodu čertů lemuje vždy obrovské množství příznivců této nové tradice.

„Jde nám o to, aby se přítomní diváci ani chvilku nenudili,“ konstatoval Sedláček. Průvod vyrazí Sokolovem v neděli 9. prosince od 17 hodin. Ještě předtím budou probíhat na Starém náměstí od 14 hodin vánoční trhy. Na náměstí Budovatelů zase zahraje Vojta Dyk.