Potopené lodě, staré popelnice, pneumatiky a další odpad už nekazí vzhled řeky Ohře. Dobrovolníci z ní vylovili skoro dvě tuny odpadu. Nejsou to jen PET láhve a pneumatiky, běžný odpad není to jediné, co lidé objevují. Často odstraňují kusy nábytku, aut a další nepotřebné věci. Letošní ročník byl rekordní v počtu dobrovolníků, přijelo kolem 50 lidí, to je o zhruba 20 více než v minulých letech.


V letošním roce navíc ruce k dílu přiložily i mladší ročníky. „Za sebe musím říci, že jsem byla velmi mile překvapená, kolik lidí se na akci sešlo. Je to zajímavé, ale v letošním roce se objevilo i více mladších tváří. Věk kolem 16 až 18 let jsme v minulých letech zaznamenali jen výjimečně. Sedm let uplynulo od prvního čištění a výsledky jsou rok co rok příznivější," říká za vodáky Hana Červenková.
Její slova dokazují také čísla z minulých ročníků. V prvních letech, kdy tradice čištění začínala, se pohybovala kolem čtyř až pěti tun. Letošní čísla jsou podstatně nižší. Může za to i přístup vodáků, kteří pravidelné čištění berou jako koníček a zároveň odměnu řece.


„Pro nás je čištění vody velkou přípravou na vodáckou sezónu, která vypukne o víkendu odemčením řeky. Každý, kdo má Ohři rád, většinou se zapojí. Naznačuje to i úzký vztah k naší řece. Srdce vodáka asi ví, o čem mluvím, je to vyjádření díků a úcty," doplnil Martin Vašíček, dobrovolník, který se letos také do čištění zapojil.
Čištění probíhá ve vodě a zároveň i kolem břehů. Úsek sahá od Kynšperku nad Ohří až po Sokolov. Dobrovolníci přitom nemají snadný úkol, nevytahují totiž jen lehce vyjmutelné předměty, ale vše, co spatří lidské oko.

Autor: Klára Čurlinová