VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reakce na článek: V lesích je málo zvěře

SOKOLOVSKO - Zajímavost z rubriky Čtenář - reportér

3.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Milan Vaňkát

Chtěl bych reagovat na zmíněné články, které nedávno vyšly v regionálních denících v souvislosti s pořádáním mysliveckých slavností na statku Bernard v Královském Poříčí dne 20. října letošního roku. Je třeba některé věci uvést na pravou míru.

Akce, která proběhla na základě požadavku správy statku a spolupráce ML Loket, OMS, SOU p.n.a.s, MS Horník a Safari a dalších obětavých lidí, kteří zajišťovali doplnění výstavy, jako pan Suchý a Ing. Tůma, byla občanskou veřejností hodnocena velice kladně, i když na zajištění celé akce bylo poměrně málo času a nebylo možno z časové tísně informovat celou mysliveckou veřejnost a posléze i jednotlivá MS.

Na této akci byla vedena spousta besed s občany o myslivosti, mysliveckých tradicích a hlavně o tom, jak se řadoví myslivci starají v zimních měsících o zvěř a jak jsou na následující zimní období připraveni. Myslíme si, že právě zimní období roku 2005/06 a následné škody na zvěři, zejména pak velké úhyny, nenechávají myslivce klidnými a na základě těchto zkušeností se odvíjí i celková příprava v jednotlivých MS na toto období.

Právě v této oblasti došlo k vytržení některých faktů a následnému otištění v regionálních denících, proč je v honitbách málo zvěře. Lze konstatovat jen jedno – v honitbách je tolik zvěře, jak s ní jednotlivá MS hospodaří – někde více, někde méně, ale každopádně je zvěři věnována maximální péče v zimních měsících, zejména pak v přechodu zimy do jarních měsíců, aby zvěřnestrádala a měla potřebný klid.
Náhledy veřejnosti na to, že myslivec je od toho, aby zastřelil vše živé, jsou trochu zavádějící a mylné. Myslivost je stavěna na vrcholu zájmové činnosti, jde zde jenom o práci, péči o zvěř a zase jenom práci řadových myslivců, kteří svou činnost dělají s láskou. Lov zvěře je až poslední tečkou za jejich činností.

Každý lov jakékoli zvěře, která je zastoupena v našich honitbách, je prováděn na základě schváleného plánu lovu a lovu vydaným a schváleným referátem životního prostředí, respektive odborem správy myslivosti pověřeného úřadu, který je čtvrtletně kontrolován.
Proto státní správa myslivosti provádí kontroly. Dalším kontrolním orgánem, jak se plní schválené dohody a plány chovu a lovu, je PF ČR, který podstatnou část honiteb na okrese Sokolov pronajímá.

Úbytek zvěře ano, ale pouze u zvěře drobné – zajíc, bažant, koroptev a posléze tetřívek, který se zde vyskytoval ještě v osmdesátých letech minulého století. O tento úbytek se nepostaral myslivec jako takový, který této zvěři věnoval maximální péči a pozornost. Lze ho přisoudit mnoha negativním faktorům:

Za prvé – změna prostředí, v minulosti nadměrné užívání škodlivých prostředků na zemědělském pozemky, které oslabily a zdecimovaly snůšky vajec u pernaté zvěře a zlikvidovaly populace zajíců a koroptví natolik, že bylo zapotřebí přijmout důsledná opatření na zákaz lovu a posléze celoroční hájení ohrožených druhů této zvěře.
I přes umělé chovy a posléze vypouštění této zvěře do volné přírody se nedaří obnovit a navýšit stávající stavy této zvěře, i když jsou do této činnosti vynakládány nemalé finanční prostředky. Odchov tetřívka a jeho následné vypuštění do obnovené krajiny se i přes velkou snahu obětavých lidí nedaří vůbec.

O dalším faktoru toho bylo v minulosti napsáno mnoho. Samovolné pobíhání psů v honitbách, zejména v příměstských oblastech některých honiteb, a další negativní jevy, které se spíše obracejí proti slušným myslivcům mnohdy více, než je zdrávo, a posléze narůstající agresivita některých občanů v případě vznesení připomínky na jejich svévolné chování.

Každý řadový myslivec by si zasloužil úctu za to, co pro přírodu a myslivost vykonal. V jejich činnosti by v žádném případě neměly hrát roli finanční prostředky, co do výše nájmu za honitbu, a případné vzniklé škody na lesních a zemědělských plochách způsobené zvěří. I tento faktor s sebou nese za následek značný úbytek zvěře z důvodu nadměrného lovu, a tím i záměrné snižování stávajících stavů zvěře a myslivosti se spíše stává komerční záležitostí pro užší vrstvu obyvatel a potlačuje řadového myslivce trochu do pozadí. Náhled řadového občana na současnou myslivost se mění tak, jak jsou mu předložen a fakta, ale všichni doufáme, že přijde doba, kdy se současná myslivost stane opravdovým koníčkem pro širší veřejnost a myslivci si opětovně vyslouží vážnost a úctu.

 

3.11.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/Skladník (ŘP sk B). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, , - osobně: na adrese: Dobrovského 535, Dolní Rychnov, - telefonicky: Zubková Michaela 352 673 667 v době od pondělí - pátek, 7:00 - 15:00 hodin, - e-mailem: fakturace@qstavebniny.cz, , Upřesňujicí informace:, , Požadujeme: řidičský průkaz sk. B, , Kontaktní osoba: Zubková Michaela, , Pracovní doba: 6:30 - 15:00 hodin, 8:00 - 17:00 hodin, , Místo výkonu práce: Dobrovského 535, Dolní Rychnov. Pracoviště: Q stavebniny s.r.o. - 001, Dobrovského, č.p. 535, 356 04 Dolní Rychnov. Informace: Michaela Zubková, +420 352 673 667.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 24 100 Kč

Technici přístrojů, strojů a zařízení v oblasti telekomunikací a radiokomunikací vedoucí referátu zabezpečovacích a komunikačních technologií. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24100 kč, mzda max. 29990 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, e-mailem zasílat životopisy na jprancl@vez.kyn.justice.cz, , Kontaktní osoba: Bc. Jiří Prančl 778 469 779, , Upřesňující informace: , - vzdělání úplné střední odborné s vyučením i maturitou, úplné střední odborné s maturitou (bez vyučení), , Požadujeme: , - znalost práce na PC, čistý trestní rejstřík, zdravotní způsobilost, vyhláška č. 50/1978 - § 6, znalosti slaboproudých technologií (zabezpečovací a kamerové systémy) , , Nabízíme: , - zvláštní prémie, možnost ubytování, příspěvku na stravu a rekreace, bezplatné využívání tělocvičny a posilovny, 25 dnů dovolené, 5x sick day, po zaučení lze přiznat osobní příplatek , , Místo výkonu práce: Zlatá čp. 52, Kynšperk nad Ohří. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice kynšperk, 357 51 Kynšperk nad Ohří. Informace: Jiří Prančl, +420 352 306 231,778 469 779.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 19 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - telefonicky p. Patrik Stangar - 602278392, - e-mailem - patrik.stangar@seznam.cz, - osobně až PO TELEFONICKÉ DOMLUVĚ !!!, na adrese Loket, Československé armády č.p. 239/16 v pracovní dny do 15:00 hodin, , Upřesňující informace: provádění veškerých zednických prací, , Pracovní doba: 07:00-15:30 hodin, , Místo výkonu práce: Loket a okolí. Pracoviště: Elesta loket s.r.o., Československé armády, č.p. 239, 357 33 Loket. Informace: Patrik Stangar, +420 352 685 038,602 278 392.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Servisní technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče: , - e-mailem: michaela.kastlova@sael.cz, , Přijmeme servisního technik, , Náplň práce: , - příjem a výdej zakázek, jednání se zákazníky, řízení servisu a dílny. , , Požadujeme: , - středoškolské vzdělání a řídicí schopnosti., - praxe na obdobné pozici vítána, komunikativnost, , Nabízíme: , - práci v mladém kolektivu , nadstandardní školení s ukončením certifikační zkoušky na pozici servisní technik, individuální bonusy., , Mzda: 20.000-25.000,-Kč + prémie, , Své životopisy zasílejte na emailovou adresu., , Místo výkonu práce: Karlovarská 140 Chodov / Truhlářka 11, Cheb. Pracoviště: Auto sael s.r.o., Karlovarská, č.p. 140, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Evžen Homola, +420 777 625 907.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Sehnat zaměstnance je nemožné a volných míst je nyní spousta

Videosouhrn 18. června 2018

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Účastníci závodu se můžou stát dárci kostní dřeně

Cheb - Předposlední červnovou sobotu pořádá Farní charita Cheb, Běžecká škola Miloše Škorpila a Římskokatolická farnost Cheb benefiční Poutní maraton. Letošní novinkou bude možnost zaregistrovat se do Českého národního registru dárců kostní dřeně.  

Za lesopark uznání. Kdy ale dojde na jeho další úpravy?

Cheb - Čestné uznání za revitalizaci dlouhá léta zanedbávaného území nad přehradou Skalka v Chebu si z Karlových Varů odvezl chebský starosta Zdeněk Hrkal. Porota v rámci Dnů stavitelství a architektury Karlovarského kraje ocenila citlivou a nenásilnou úpravu životního prostředí ve zmíněném území. Letos se má lesopark dočkat dalších úprav. Ty ale komplikuje firma, která se do výběrového řízení přihlásila.  

OBRAZEM: Oslavy s příchutí první republiky

Ostrov - Dříve to byl Den pro Ostrov. Název akce se ale už v loňském roce změnil na Městskou slavnost a letos u tohoto pojmenování zůstalo.

Divadlo Kalich přiveze do Lokte lechtivou komorní komedii

Loket – Loketské kulturní léto přichází s jednou ze svých letošních novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT