VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reakce na článek: V lesích je málo zvěře

SOKOLOVSKO - Zajímavost z rubriky Čtenář - reportér

3.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Milan Vaňkát

Chtěl bych reagovat na zmíněné články, které nedávno vyšly v regionálních denících v souvislosti s pořádáním mysliveckých slavností na statku Bernard v Královském Poříčí dne 20. října letošního roku. Je třeba některé věci uvést na pravou míru.

Akce, která proběhla na základě požadavku správy statku a spolupráce ML Loket, OMS, SOU p.n.a.s, MS Horník a Safari a dalších obětavých lidí, kteří zajišťovali doplnění výstavy, jako pan Suchý a Ing. Tůma, byla občanskou veřejností hodnocena velice kladně, i když na zajištění celé akce bylo poměrně málo času a nebylo možno z časové tísně informovat celou mysliveckou veřejnost a posléze i jednotlivá MS.

Na této akci byla vedena spousta besed s občany o myslivosti, mysliveckých tradicích a hlavně o tom, jak se řadoví myslivci starají v zimních měsících o zvěř a jak jsou na následující zimní období připraveni. Myslíme si, že právě zimní období roku 2005/06 a následné škody na zvěři, zejména pak velké úhyny, nenechávají myslivce klidnými a na základě těchto zkušeností se odvíjí i celková příprava v jednotlivých MS na toto období.

Právě v této oblasti došlo k vytržení některých faktů a následnému otištění v regionálních denících, proč je v honitbách málo zvěře. Lze konstatovat jen jedno – v honitbách je tolik zvěře, jak s ní jednotlivá MS hospodaří – někde více, někde méně, ale každopádně je zvěři věnována maximální péče v zimních měsících, zejména pak v přechodu zimy do jarních měsíců, aby zvěřnestrádala a měla potřebný klid.
Náhledy veřejnosti na to, že myslivec je od toho, aby zastřelil vše živé, jsou trochu zavádějící a mylné. Myslivost je stavěna na vrcholu zájmové činnosti, jde zde jenom o práci, péči o zvěř a zase jenom práci řadových myslivců, kteří svou činnost dělají s láskou. Lov zvěře je až poslední tečkou za jejich činností.

Každý lov jakékoli zvěře, která je zastoupena v našich honitbách, je prováděn na základě schváleného plánu lovu a lovu vydaným a schváleným referátem životního prostředí, respektive odborem správy myslivosti pověřeného úřadu, který je čtvrtletně kontrolován.
Proto státní správa myslivosti provádí kontroly. Dalším kontrolním orgánem, jak se plní schválené dohody a plány chovu a lovu, je PF ČR, který podstatnou část honiteb na okrese Sokolov pronajímá.

Úbytek zvěře ano, ale pouze u zvěře drobné – zajíc, bažant, koroptev a posléze tetřívek, který se zde vyskytoval ještě v osmdesátých letech minulého století. O tento úbytek se nepostaral myslivec jako takový, který této zvěři věnoval maximální péči a pozornost. Lze ho přisoudit mnoha negativním faktorům:

Za prvé – změna prostředí, v minulosti nadměrné užívání škodlivých prostředků na zemědělském pozemky, které oslabily a zdecimovaly snůšky vajec u pernaté zvěře a zlikvidovaly populace zajíců a koroptví natolik, že bylo zapotřebí přijmout důsledná opatření na zákaz lovu a posléze celoroční hájení ohrožených druhů této zvěře.
I přes umělé chovy a posléze vypouštění této zvěře do volné přírody se nedaří obnovit a navýšit stávající stavy této zvěře, i když jsou do této činnosti vynakládány nemalé finanční prostředky. Odchov tetřívka a jeho následné vypuštění do obnovené krajiny se i přes velkou snahu obětavých lidí nedaří vůbec.

O dalším faktoru toho bylo v minulosti napsáno mnoho. Samovolné pobíhání psů v honitbách, zejména v příměstských oblastech některých honiteb, a další negativní jevy, které se spíše obracejí proti slušným myslivcům mnohdy více, než je zdrávo, a posléze narůstající agresivita některých občanů v případě vznesení připomínky na jejich svévolné chování.

Každý řadový myslivec by si zasloužil úctu za to, co pro přírodu a myslivost vykonal. V jejich činnosti by v žádném případě neměly hrát roli finanční prostředky, co do výše nájmu za honitbu, a případné vzniklé škody na lesních a zemědělských plochách způsobené zvěří. I tento faktor s sebou nese za následek značný úbytek zvěře z důvodu nadměrného lovu, a tím i záměrné snižování stávajících stavů zvěře a myslivosti se spíše stává komerční záležitostí pro užší vrstvu obyvatel a potlačuje řadového myslivce trochu do pozadí. Náhled řadového občana na současnou myslivost se mění tak, jak jsou mu předložen a fakta, ale všichni doufáme, že přijde doba, kdy se současná myslivost stane opravdovým koníčkem pro širší veřejnost a myslivci si opětovně vyslouží vážnost a úctu.

 

3.11.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici 15 000 Kč

Obsluha strojů na bělení, barvení, čištění a další úpravu tkanin Obsluha barvících strojů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky pí Bc. Lenka Marinetti 724 790 825, - e-mailem lenka.marinetti@seznam.cz, - osobně pondělí od 10.00 do 11.00 hodin, ČSA 830, Kraslice, , Požadavky:, - znalost AJ, případně RJ, , Upřesňující informace:, - základní vzdělání akceptujeme při znalosti AJ, případně RJ z důvodu komunikace s vedením jiné národnosti, , Pracovní doba: třísměnný provoz, , Místo výkonu práce: ČSA 830, Kraslice. Pracoviště: Sametex, spol. s r. o., Čs. armády, č.p. 830, 358 01 Kraslice. Informace: Lenka Marinetti, +420 352 521 111.

Stavebnictví - Stavebnictví Geodeti a ostatní 16 400 Kč

Kartografové a zeměměřiči Technik - zeměměřič. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky pí Ing. Denisa Petříková, tel.: 605 250 090 (od 8:00 do 15:00 hod), - e-mailem petrikova@gks-sokolov.cz, , Náplň práce:, - technik - zeměměřič - geodet, - rozmanitá práce v terénu, kanceláři, , Požadujeme:, - řidičský průkaz sk. B, - práce s PC, , Nabízíme:, - mzda od 16 000,- Kč dle výkonu, - osobní ohodnocení, - penzijní + životní pojištění, - pojištění odpovědnosti, , Místo výkonu práce: Chebská 53, Sokolov. Pracoviště: Gks - geodetická kancelář, s.r.o., Chebská, č.p. 53, 356 01 Sokolov 1. Informace: Denisa Petříková, +420 352 467 240.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 14 500 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pečovatel/ka - pracovník přímé péče. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, -telefonicky: Bc. Magdaléna Osičková 721 940 521 nebo osobně po domluvě, , Upřesňující informace:, - splnění odborné kvalifikace - rekvalifikační, akreditovaný kurz pro pracovníky v sociálních službách, , Nabízíme:, - 5 týdnů dovolené, - stravenky, , Nástup: co nejdříve, , Místo výkonu práce: Sokolov - terénní péče o klienty (seniory a zdravotně postižené občany). Pracoviště: Centrum sociálních služeb sokolov, o.p.s., Jiřího z Poděbrad, č.p. 2046, 356 01 Sokolov 1. Informace: Magdaléna Osičková, +420 721 940 521.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 450 Kč

Technici přípravy a realizace investic, inženýringu v ostatních průmyslových oborech Úřednice/úředník investiční referent/ka Městského úřadu Sokolov. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - termín výběrového řízení bude uchazečům oznámen zaměstnavatelem, , Druh práce: Stavební údržba nemovitého majetku města, příprava a realizace investičních akcí a oprav stavebního charakteru včetně kontroly a vyhodnocování čerpání finančích prostředků z rozpočtu města, příprava výběrových řízení včetně následné koordinace dodavatelů a jiných účastníků stavby, přebírání prací, příprava podkladů a zajišťování stavebních projektů a dokumentací pro realizace staveb., Požadavky na uchazeče a postup pro přihlášení do výběrového řízení jsou uvedeny na www.sokolov.cz v části Volná pracovní místa MÚ Sokolov a na úřední desce MěÚ Sokolov. Termín pro podávání přihlášek: 3. 4. 2018., , Zaměstnanecké výhody:, - pružná pracovní doba, - sociální fond, - stravenky , , Misto výkonu práce: Sokolov. Pracoviště: Město sokolov, Rokycanova, č.p. 1929, 356 01 Sokolov 1. Informace: Richard Přibyl, +420 359 808 153.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistka ztratila řádně naditou peněženku, sebral ji zloděj

Byt. Ilustrační foto.

Byt v centru města? Připravte si miliony

Mladík se po útoku svalil na schody, útok pokračoval

Habartov – Dvacetiletého mladíka napadl v Habartově o patnáct let starší muž. Při prvním útoku se napadený svalil na schody, při druhém to odneslo jeho rameno.

Film, dobrodružství, divoká příroda, to je Expediční kamera

Kynšperk nad Ohří – Expediční kamera. Celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Karlovarský filmový festival přišel o sponzora. ČEZ s ním ukončil spolupráci

Skupina ČEZ ukončila dlouholetou spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, informovala dnes Česká televize. Energetická společnost byla generálním partnerem festivalu již od roku 2002. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT