Jen řekni Sokolov, a ozve se ti píseň… a nebe rozzáří tisíce pestrobarevných světel. Jejich krásou se diváci nechali strhnout natolik, že píseň neodmyslitelně spojenou s dříve komunistickým Festivalem politické písně přešli bez výraznějších emocí. Mezi lidmi si píseň celkově našla řadu odpůrců, ale i příznivce.

„Ohňostroje byly úchvatné, škoda jen, že to při každém ohňostroji kazila ta šílená budovatelská píseň. Nemohla jsem si to kvůli tomu užít naplno," přiznala divačka Monika Procházková. „Pustit oslavnou píseň města Sokolova byl podle mě pěkný nápad. Celkově se ohňostroje letos moc vydařily," myslí si naopak další z divaček Lenka Strolená. Jiní zase chápali budovatelský hit jako vydařenou recesi. Největší poprask vzbudila píseň mezi soutěžícími ohňostrojaři. „Původně jsme zvažovali odstoupení, nakonec jsme alespoň vystřelili jen rudé světlice," řekl Tomáš Cvek z kraslické firmy Pyrock. „Z naší strany vše myslím klaplo, jak mělo. Podle ohlasů s námi zvolenou písní diváci problém neměli. Dorazilo jich přes 30 tisíc," doplnil hlavní organizátor Marek Kříž.

Hurá, prázdniny! Sokolov ožil na všech frontách

Kočárkyáda, běžecké i bruslařské závody dětí, první sokolovský čtvrtmaratón, kapely a zpěváci nejrůznějších žánrů, velkolepá laser show, mezinárodní soutěž ohňostrojů, desítky doprovodných vystoupení a přes třicet tisíc návštěvníků. Festival Hurá prázdniny! zkrátka proměnil o víkendu Sokolov v obrovské lidské mraveniště, odkud si všichni odnesli rozmanité zážitky.

A zatímco ranní běžecké kočárkyádě kralovaly ženy, tu na kolečkových bruslích na plné čáře ovládli muži. Vítězem bruslařského závodu na 1 kilometr s dítětem v kočárku s náskokem vyhrál sokolovský místostarosta Karel Jakobec se synem Kájou. „Na brusle jsem se včera postavil poprvé po roce, vůbec jsme netrénovali. Taky mám nějaký tuhý nohy, to jsem teda zvědav, tak poběžím odpoledne čtvrtmaratón," obával se Jakobec v cíli bruslařského oválu. Další z tátů-sportovců bral v závodě pomyslnou stříbrnou medaili. „Ceny máme připravené jen pro děti. Jsou to hlavně sladkosti," konstatovala organizátorka Lenka Kaloudová. Po kočárkyádě už bruslařský ovál patřil dětským závodníkům, kteří přebíhali po areálu Bohemie z hřiště u ISŠTE, kde se účastnily pro změnu závodů běžeckých. „Některé děti se účastní tolika závodů, že jsme jim do počítače museli zapisovat různé variace křestního jména, aby to vůbec pobral," smála se Kaloudová. Na hřišti iSŠTE kromě závodů probíhaly také různé ukázky, například policejního výcviku. Do některých se interaktivně mohli zapojit i samotní diváci.

Čtvrtmaratón? Lehce přes půl hodinky

Po poledni pak začala stoupat nervozita, vzhledem k blížícímu se startu premiérového sokolovského čtvrtmaratónu. K tomu se nakonec přihlásilo přes 240 běžců z deseti kategorií, od juniorů až po padesátníky. Na trať závodníci vyrazili za mohutné podpory publika i roztleskávaček, cílovou pásku pak jako první s vícenež dvouminutovým náskokem proťal Jan Sokol v čase 36 minut a 27 vteřin. Z žen byla nejrychlejší Jana Žifčáková s časem 49 minut a 20 vteřin. „Bylo to super, skvělá atmosféra a diváci. Podle mě je navíc úžasné, kolik se přihlásilo lidí! Jediné, co by chtělo do příštího roku vyladit, je vyhlášení, na které jsme docela dlouho čekali," zhodnotila vítězka dívčí juniorské kategorie Lucie Šteinfeldová. Čtvrtmaratón běžela poprvé. „Trénovala jsem ale poctivě, běhám každé ráno se psem," pochlubila se běžkyně.

Pozdní odpoledne pak už patřilo kapelám, Rudovi z Ostravy, Marku Ztracenému a očekávané mezinárodní soutěži ohňostrojů. Pro ten nejlepší mohli diváci hlasovat křikem, který se měřil v decibelech. Vítězem se stala show firmy Makalu Fireworks z Prahy. „Ze strany organizátorů vše klaplo na jedničku a od lidí zatím strádáme pozitivní ohlasy. Velký dík patří policistům, kteří dokázali téměř plynule vyřešit odbavení toho obrovského množství aut ze Sokolova. Na černé listině zůstal jen jediný řidič, co navzdory nařízení parkoval na chemičáku i po půlnoci," uzavřel hlavní organizátor Marek Kříž.

Rozhovor s Tomášem Cvekem z firmy Pyrock najdete v podnělním tištěném Deníku.