VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce historické Dvorany budí emoce

Loket – Po desítkách let, kdy loketská Dvorana jen chátrala a o její rekonstrukci se jen mluvilo, se do ní město pustilo. Sundal se a restauruje strop a především řemeslníci opravili střechu, která byla v havarijním stavu a hrozilo její zřícení.

9.1.2018
SDÍLEJ:

Dvorana vyvolala diskusi. Opravovat najednou, či po částech? A co střešní okna?Foto: Deník / Žippaiová Lucie

Přesto zejména po minulém zastupitelstvu se na sociálních sítích rozpoutala diskuse. Lidem se nelíbí, že se město nechce pustit do celkové rekonstrukce, a rovněž jsou jim trnem v oku střešní okna, která se na opravené střeše objevila. „Bohužel to zatím vypadá, že Loket i přes logiku věci a tu anketu nechystá opravu Dvorany najednou,” uvádí pisatel na sociálních sítích. Zmiňuje neoficiální anketu, která byla spuštěna na veřejné skupině a kde měli lidé hlasovat o tom, jestli chtějí opravu historické památky najednou, nebo po částech. Jednoznačná většina se vyjádřila pro opravu kompletní.

Dvorana vyvolala diskusi. Opravovat najednou, či po částech? A co střešní okna?

Stejnou možnost ale preferuje i město. „Já jsem ze zastupitelstva tedy nepochopil, že by padlo nějaké rozhodnutí pokračovat v rekonstrukci Dvorany salámovou metodou. Jasně zaznělo, že jsme s opravou začali a že to taky doděláme,” oponuje místostarosta Lokte Petr Zahradníček. „Pokud vím, je zadána příprava výběrka na celkovou rekonstrukci Dvorany a jsou předběžně poptány možnosti bankovních úvěrů u různých finančních ústavů. Zároveň realizujeme zapojení dotace z Ministerstva kultury ČR na restaurátorské práce a čekáme na možnost podání žádosti v rámci vládního programu Restart, což by mělo být na jaře tohoto roku,” vysvětlil postup města. Jak dodal, pokud nevyjde Restart, bude zastupitelstvo hledat jinou cestu, jak se do celkové opravy pustit. Dokonce radní zvažují i možnost vzít si na kompletní rekonstrukci úvěr, nechtějí ovšem zatížit rozpočet tak, že by se musely zastavit všechny další investice ve městě, jako je například vybudování tolik potřebných parkovišť. Navíc na podzim se budou konat komunální volby a město nechce nové zastupitelstvo zatížit stomilionovým úvěrem. „Čekat na další volby není správné,” domnívají se pisatelé v diskusi. „Já si myslím, že je to zodpovědné,” je přesvědčený místostarosta.

Jestli rekonstrukce proběhne komplet, není to jediné, na co lidé ve městě reagují. „Pak je zde otázka, zda město dostane na Dvoranu jako na kulturní památku ještě nějaké dotace, vzhledem k tomu, že na ni osadilo bez povolení orgánu památkové péče střešní okna, která v jádru památkové rezervace a na kulturní památce nemají co dělat,” uvádí se dále v diskusi.

Dvorana vyvolala diskusi. Opravovat najednou, či po částech? A co střešní okna?

„Město postupovalo v souladu s navrženým a schváleným projektem a neuvědomujeme si žádné vážnější pochybení, které by mohlo zapříčinit nějaké sankce či pokutu,“ uvedl místostarosta. „Budeme mít i dobrozdání od firmy, která okna vyráběla, že se jedná o speciální okna určená pro památky,“ doplnil starosta Lokte Zdeněk Bednář.

Půdní prostory nechce město využívat jako sklady, ale například jako byt pro správce.

Autor: Lucie Žippaiová

9.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na několika místech v kraji komplikuje dopravu sníh.
7

FOTO: Husté sněžení komplikuje dopravu v kraji

Videosouhrn Deníku – pondělí 15. ledna 2018

Vylovení, odbahnění, vysušení a 4,3 promile v krvi: podívejte se na videa dne

Jak se dýchá v Karlovarském kraji?

Karlovarský kraj - Obyvatelé Karlovarského kraje v uplynulých měsících vyčerpali více než 35 milionů korun z druhé vlny takzvaných kotlíkových dotací, které mají za cíl snížit emise škodlivých látek a zlepšit kvalitu ovzduší.

Mariánské Lázně budou šetřit na provozních výdajích

Mariánské Lázně - S vyrovnaným rozpočtem budou letos hospodařit Mariánské Lázně.

Na sociálce zatajil muž peníze ze sběru, přišel si tak na tisíce

Sokolov – Na sociálce nepřiznal příležitostné příjmy ze sběru druhotných surovin.

K volbám do rodných Čech jezdí už 26 let z Německa

Sokolov – Před šestadvaceti lety odešel sokolovský rodák Jindřich Kreidl do Německa, kde se usadil a započal novou éru svého života.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>