Kdy se tedy svatostánek oprav dočká a co vše budou práce obsahovat?
Právě probíhá už třetí výběrové řízení, vedení města ale věří, že letos se rekonstrukce zahájí.
„Ačkoliv je to již třetí výběrové řízení na tuto zakázku, tak přesto pevně věřím, že chystaná rekonstrukce proběhne ještě letos. Podle původních předpokladů měly již být práce v kostele v plném proudu, ale jelikož byla první dvě výběrová řízení neúspěšná, započnou tyto úpravy až v polovině září a potrvají do poloviny prosince," vysvětlil Luděk Soukup, místostarosta Chodova.


To, že je plánovaná rekonstrukce opravdu nezbytná, prý ukázala i nedávná zkušenost ze svatovavřinecké mše. Během dne se náhle velmi zešeřilo a uvnitř kostela nebylo pořádně vidět. „Měla by se zavést nová elektroinstalace, nové osvětlení a pevné ozvučení pro bohoslužby, požární a zabezpečovací signalizace. Příjemně strávený čas v kostele by měly návštěvníkům také zajistit vyhřívané podsedáky, kterými budou osazeny lavice v přední části kostela," dodal Soukup.
Mimo interiér kostela by se oprav mohl do budoucna dočkat i historický zvon ve věži. Na jeho opravu stále probíhá veřejná sbírka a je evidentní, že lidem jeho osud není lhostejný. Za pár měsíců věnovali na opravy více než 30 tisíc korun. Jan Vilém je jeden z největších zvonů chodovského kostela, jeho oprava by mohla proběhnout v roce 2017, do té doby poběží zároveň i sbírka. Město bude dál pravidelně informovat o aktuálním stavu konta sbírky na zvon.

Klára Čurlinová