Lidé v tomto regionu jsou prý na podobné výkyvy zvyklí. V létě se prý vždy teploty pod bodem mrazu sem tam objeví, ale nikdy neklesly pod minus jeden stupeň jako nyní.

„Může za to kombinace několika faktorů,“ říká pozorovatel počasí z klimatologické stanice v Šindelové Rudolf Kovařík. Především studená fronta která k nám dorazila, dále se protrhla oblačnost a již v noci bylo úplně jasno a do třetice se utišil vítr. „A bylo hotovo ,“ konstatuje Kovařík. Zapomenout se prý nesmí hlavně na reliéf zdejší krajiny. Jak upozorňuje, není to jeho výmysl, ale lidé na Šindelové se s podobnými jevy potýkají od roku 1731. Na pomoc si bere staré kroniky, pranostiky i přesné přístroje, kterými disponuje v současnosti. „Za šestatřicet let co měřím počasí, byl loňský červenec jediný ve kterém zde nemrzlo,“ sdělil Kovařík. Ranní mrazík byl naměřen u země. Ve dvou metrech bylo plus 1,7 stupně Celsia. „Díky tomu pomrzly jen nejmladší lístky které jsou u květenství brambor a ty odrostou, s tím problém nevidím,“ dodal Kovařík.

Podle pozorovatele počasí jsou přízemní mrazíky běžné spíše pro konec července, na svátek svaté Anny. Připomíná poté lidové řčení: Svatá Anna, chladna z rána, které se ozvalo o něco dříve.