Husovými sady v centru Sokolova projdou denně stovky lidí. Je to oblíbená spojnice či zkratka do městských lokalit. Pokud ale nepočítáme dětské hřiště za plaveckým bazénem, tak se zde zastaví málokdo. To by se mohlo již brzy změnit. Město zde plánuje vybudovat relaxační zahradu. Celkové náklady tohoto projektu vyjdou na zhruba 1,4 milionu korun.

„Jde o úsek mezi dvěma rybníky. V takzvané zahradě budou tůňky, kamenná zpevnění nebo malé molo nad vodou," upřesnil místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Město bude stavět za své. Žádalo sice na projekt dotaci z Operačního programu Životní prostředí, avšak neuspělo. Nyní se již jen čeká na vegetační klid zeleně. Poté mohou začít práce na obnově parku v samotném centru. Ten prochází postupně několika obměnami.

Husovy sady čítají více než 800 kusů, zámecký park 300 stromů. O tyto stromy se musí postarat, ošetřovat je, obměňovat a doplňovat. Žádoucí bylo také dořešení vlivu okolních komunikací a omezení rušivých elementů z centra města, a to novou výsadbou tisů po obvodu parku. Zajímavostí je, že zde bylo vysazeno devět nových druhů stromů, mezi nimi i méně známé – štědřenec, magnolie nebo katalpa.

Součástí parku jsou již zmíněné rybníky. Město realizovalo projekt odbahnění rybníků a úpravy břehů, který stál přes čtyři miliony korun. Tento projekt spolufinancovala Evropská unie a Státní fond životního prostředí České republiky.

Většina Sokolováků má za to, že zde žijí jen kachny. Opak je pravdou. Kdo byl tehdy přítomen výlovu rybníka v Husových sadech, tomu se naskytl nevšední zážitek. Mnozí byli překvapeni, když rybáři vytahovali úhoře, raky, škeble potoční, líny nebo kapry.

Sokolovští rybáři vypustili škeble a raky do druhého rybníka a ryby zatím převezli do Dolního Rychnova na sádky. Po skončení prací na rybnících se ryby vrátily zpět.

„Myslím si, že oba dva rybníky do Husových sadů v Sokolově skvěle zapadají. Chodím sem často na procházky a překvapuje mě, kolik je v nich ryb. Uvidíme, jaká bude zahrada," řekl jeden ze sokolovských seniorů.