Na podzim minulého roku zahájilo město opravy. Do těch se pustilo, protože byl krov podle mykologů napaden dřevomorkou. „Mysleli jsme si, že to do zimy stihneme. Bohužel po odkrytí všech dřevěných prvků jsme zjistili, že je krov kompletně sežraný dřevomorkou a v havarijním stavu,“ připomíná nezávislý starosta Robert Petro. S tak rozsáhlým poškozením mykologové nepočítali.

Na konci listopadu byly práce zastaveny. Hrozilo totiž zřícení krovu nebo jeho naklonění. „Museli jsme celou věž rychle podepřít. V jejím středu jsme nechali vztyčit ocelové nosníky. Ve věži jsou teď traverzy ve tvaru písmene H, které stavbu jak svazují, tak i podpírají,“ vysvětluje Jan Chyška, který provádí při restaurátorských pracích stavební dozor.

K práci se mohli restaurátoři vrátit až v jarních měsících. „Pokud sečteme loňské náklady i s těmi letošními, tak oprava krovu bude stát zhruba tři miliony korun. Jak loni, tak i letos jsme získali dotaci z Karlovarského kraje, tak i z Ministerstva kultury. Bohužel nějaké peníze jsme museli vloni vrátit, protože jsme je nestihli z důvodu havarijního stavu krovu proinvestovat. Každopádně oprava se teď už pomalu blíží ke konci a během června by měli být řemeslníci hotoví,“ přidává starosta Petro. Lešení ale z kostelní věže nezmizí. „Podařilo se nám získat dotaci na opravu fasády. Karlovarský kraj nám přidělil 200.000 korun. Máme požádáno také u Ministerstva kultury, kde čekáme na vyřízení dotace. Celkem bude stát fasáda 1,5 milionu korun,“ popisuje Petro další práce na kostelní věži. Ty mají začít v červnu a skončit by měly do konce letošního léta.

Restaurátoři pracují na záchraně i dalších památek v Karlovarském kraji. Například na hrázděném statku v Milíkově na Chebsku. Tady letos opravují výminek a začnou s rekonstrukcí hlavního obytného domu. Rekonstrukce statku bude trvat až do roku 2021 a má stát přibližně čtyřiadvacet milionů korun.

Pracuje se také na kostele sv. Jiří v Horním Slavkově. „Pouštíme se do restaurování kamenných prvků uvnitř i vně kostela,“ doplňuje nezávislý starosta Horního Slavkova Alexandr Terek.