Usměrnit používání sekaček, cirkulárek nebo motorových pil o nedělích a svátcích se rozhodlo město Chodov. Radní a zastupitelé již dokonce schválili vyhlášku, která dovoluje pracovat s hlučnými stroji pouze v době od 8 hodin ráno do 19 hodin večer. „Pokaždé když přijde jaro, tak se množí stížnosti, že je někdo natolik natěšený na zahrádku, že již v 7 hodin ráno nahodí cirkulárku nebo motorovou pilu a řeže dříví. Je pochopitelné, že lidé, co třeba přicházejí z práce domů a chtějí se vyspat, z toho moc nadšení nejsou,“ uvedl místostarosta Chodova Patrik Pizinger.

„Při schvalování nové vyhlášky jsme nepřistoupili k úplnému zákazu používání těchto strojů, avšak o nedělích a svátcích se zahrádkáři budou muset řídit vymezeným časem. Sekat trávu a dříví mohou stejně, jak byli zvyklí, ale jen v době, kdy si myslíme, že by to nemělo ostatní příliš rušit,“ poznamenal místostarosta.

Vedení Českého zahrádkářského svazu ZO Chodov, který má více jak 400 členů, zatím oficiální podobu vyhlášky nevidělo. „Nikdo nás o ní doposud neinformoval,“ reagoval předseda sdružení Jiří Žďárský. „Pokud se ale bude moci v neděli sekat od 8 do 19 hodin, tak si myslím, že to omezující nebude. S tím zřejmě bude souhlasit i většina zahrádkářů,“ doplnil předseda.

„Vyhláška určitě splní svůj účel. Do stanovené doby se jistě vejde každý. V oblasti, kde bydlím, jsou lidé tolerantní a vzájemně si vycházejí vstříc. Ostatně, když vidím, že vedle na zahradě spí malé dítě, tak řezání dříví odložím na později,“ pověděl Martin ze Staré Chodovské.