„Při dopravně bezpečnostních akcích se během léta zaměřujeme na dodržování stanovené rychlosti, způsobu jízdy, dodržování pravidel silničního provozu na železničních přejezdech, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí. Bez povšimnutí policistů nezůstává ani to, zda řidiči neporušují zákaz telefonování za jízdy, jaký mají technický stav aut a samozřejmě kontrolují, zda motoristé neřídí pod vlivem alkoholu a drog. Pátrá se také zároveň po hledaných osobách, věcech a odcizených vozidlech," vyjmenovala krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

První z prázdninových bezpečnostních akcí se účastnila padesátka policistů, kteří zkontrolovali téměř 700 vozidel. Zjistili během ní na 170 přestupků, přičemž drtivou většinu vyřešili blokovou pokutou. „Bohužel stále se objevují řidiči, kteří usedají za volant pod vlivem alkoholu. Nejčastějším prohřeškem však bývá porušení rychlosti. Při poslední akci se tak stalo v 65 případech. Dalším nejčastějším přestupkem byl nevyhovující technický stav vozidel (31) a nepoužití bezpečnostních pásů (15)," uvedla mluvčí. Alarmující také je, že někteří motoristé riskují životy svých dětí, kdy nepoužijí zádržného systému při jejich přepravě.

Rozsáhlé policejní kontroly se konají zejména o víkendech. A výsledky jsou vždy takřka totožné. O druhém prázdninovém víkendu zkontrolovali policisté přes 700 aut a zjistili 200 přestupků. „Opět byla nejčastějším prohřeškem u řidičů porušená rychlost, a to v 99 případech. Dva řidiči řídili svá vozidla pod vlivem alkoholických nápojů a jeden pod vlivem drog. Dalším nejčastějším přestupkem bylo nepoužití bezpečnostních pásů (10) a nevyhovující technický stav (10). Ve dvou případech nebyl použit zádržný systém při přepravě dětí," poukázala mluvčí s tím, že i kontroly o třetím prázdninovém víkendu nepřinesly žádné překvapení. „To policisté zkontrolovali přes 800 aut a zjistili přes 200 přestupků. A zase bylo nejčastějším prohřeškem porušení rychlosti, a to ve 153 případech.

Zvýšený dohled na silnicích v kraji bude i nadále pokračovat," dodala.