A to při již šestnáctém ročníku Rockových sadů. Ty nabídnou 4. srpna od 13.30 hodin porci kvalitní muziky. Chybět nebude stálice, kapela Seven, Sebastien či regionální Object a Liberate. Letošní ročník je přitom věnován rockerovi Mírovi ´Dědkovi´ Zábranskému, který nedávno náhle zemřel. Více v rozhovoru s pořadatelem Rockových sadů Janem Zmrzlým.

Přípravy na šestnáctý ročník Rockových sadů jsou v plném proudu. Na velkém pódiu se představí hned deset hudebních formací. Na koho se mohou fanoušci těšit?
Na letošních Rockových sadech se představí dvě regionální kapely. Z Karlových Varů to bude hardrocková kapela Meat Mincer a ze Sokolova metalová kapela Liberate. Z Brna přijede kapela Eponine se skvělou zpěvačkou. Z Prahy Five O Clock Tea, také se sympatickou zpěvačkou, hrající alternativní rock.

Kapela Sebastien se stále více prosazuje v Německu a na velkých festivalech. Myslím, že o této kapele v budoucnu ještě hodně uslyšíme. Rimortis je další kapela, která se stále více prosazuje na naší scéně. Seven ani moc nemusím představovat, to je stálice na Rockových sadech, v čele se skvělým kytaristou H. K. Běhunkem. Letos slibují velkou show s ohni. Chybět nebude ani kraslická skupina Object. Kapela, která bude hrát na sadech už pošestnácté a představí nové skladby. Z Polska pak přijede kapela Psychotype a ze Slovenska skupina Ramchat.

Letošní ročník věnujete zesnulému Mírovi Dědkovi Zábranskému, který je považován za muzikantskou legendu, za zakladatele regionální hudební scény. Jak na vašeho kamaráda vzpomínáte?
Jeho smrt byla pro mě opravdu velká rána. V 80. letech jsem hrál s jeho bratrem Víťou v kapele. Dědka jsem poznal na Víťově svatbě. Znal jsem ho víc než dvacet let. Poznal jsem jeho kapelu Proměny, která by letos oslavila 48 let na scéně. Proměny byla moje první živá kapela, kterou jsem dělal v roce 1999 v Kraslicích pod Vlekem. A od té doby jsem začal pořádat festivaly pod názvem Sbohem prázdniny a později z toho vznikly právě Rockové sady. Byl to skvělý muzikant, úžasný člověk, plný energie. Letošní sady budou patřit jemu. Má můj velký respekt.

Při letošním ročníku nebude tedy chybět ani zahraniční účast. Co prozradit o hostujících kapelách?
Letos jsem pozval ze Slovenska kapelu Ramchat, kterou si přálo několik fanoušků Rockových sadů. Ramchat u nás není moc známá formace, ale začíná účinkovat na velkých evropských festech. Kapela hraje pagan metal – lidovou slovenskou muziku v metalovém podání. Z Polska přijede kapela Psychotype. Styl kapely bych přirovnal ke kapele Korn.

Jak to bude vypadat přímo na místě festivalu?
Budu se snažit postavit co nejvíce stanů, aby se návštěvníci v případě nepřízně počasí měli kam schovat. Nebude chybět občerstvení s dobrým pivem a dobrým jídlem. Kdo bude chtít přespat v místě areálu, může si postavit stan.

Kraslice letos postavily v sadech mobilní toalety. Jak vnímáte tuto novinku a co podle vás by sady ještě potřebovaly?
Za to jsem opravdu rád. Slušné toalety chyběly. Sady by potřebovaly kamerový dohled. Vandalové zde ničí lavičky, všude se válí lahve od alkoholu a odpadky.

Kde je možné si zarezervovat vstupenky na blížící se Rockové sady?
Vstupenky se dají koupit on-line na www.vstupenka.net a budou v předprodeji v MKD Sokolov, v hospodě U Fedora v Sokolově, v KIC Kraslice a v tabáku naproti kostelu v Kraslicích.