Někteří získali bronzovou, stříbrnou, jiní dokonce zlatou plaketu za pomoc, kterou ročně několikrát poskytují potřebným lidem. Krve je zapotřebí neustále a díky dárcům jí stále není nedostatek.

„Máme to štěstí, že naše transfuzní oddělení má dostatek krevních dárců. Někdy dokonce nejsme schopni každého odebírat, tak jak by si přál, pokud máme dostatek zásob. Lidé chodí dobrovolně a my jsme za to vděční, ocenění jim právem patří," říká primářka transfuzního oddělení Zuzana Fialová.


Významného udílení v Sokolově se účastnilo kolem padesáti dárců. Mezi nimi byl i Miroslav Andrš, který je, jak sám říká, teprve na začátku. Sám by byl rád, kdyby do budoucna mohl darovat i kostní dřeň a lidem dál mohl pomáhat darováním své krve. Letos získal bronzovou plaketu.

„V registru kostní dřeně jsem zapsaný, je to omezené věkem, tak jsem na poslední chvíli kývl a mám z toho dobrý pocit. S krví jsem začal spíše v rámci prevence. Jednou či dvakrát ročně zajdu na odběr a vím, že moji krev testují a že jsem zdravý," říká Miroslav Andrš.


Podle něj není rozhodující počet plaket, ale počet odběrů, čím více, tím lépe. „Ocenění plaketami je velká čest a je jedno, jestli dostanete plaketu bronzovou za deset, nebo zlatou za 40 odběrů. Třesou vám rukama a chválí, jako byste zachránila na místě něčí život, nádherný pocit. Nejvíce mě dojala paní z Červeného kříže Hermína Kaňková, která se před námi po krátkém projevu hluboce uklonila," vypráví svůj zážitek dárce.

Není zdaleka jediný, který převzal ocenění, Jan Kojack získal ve svých 33 letech zlatou plaketu.

„Krev daruji od svých 18 let, chodím pravidelně třikrát do roka, pokud je potřeba. Nedaroval jsem pouze v období po operaci a po tetování, to se nesmí. Díky darování krve vím, že jsem zdravý, a hlavně vím, že až jednou budu potřebovat krev, je jí dostatek. Zlatá plaketa je pro mě krásné ocenění a přiznávám, že když jsem přebíral bronzovou, myslel jsem si, že na zlatou dosáhnu tak za dvacet let, spletl jsem se," říká s úsměvem druhý dárce.

Letošního předání se účastnilo hned několik významných osobností, které osobně dárcům poděkovaly. Slovo si vzal například starosta města Jan Picka, místostarostka Renáta Oulehlová, primářka transfuzní stanice Zuzana Fialová, Hermína Kaňková z Červeného kříže a další zástupci sociálního odboru v Sokolově. Ocenění získali plakety Jánského, finanční dar a další drobnosti.

Autor: Klára Čurlinová