Jana žije v rodinném domě v Kraslicích se svým manželem Nguyen Thanh Binhem, který je ve vietnamské komunitě autoritou. Do Kraslic se přistěhovali už v roce 1989. „Můj manžel začal v Čechách pracovat jako tlumočník pro vietnamské skupiny a nakonec zde zůstal. Já se za ním poté přistěhovala," vypráví Ngoc Thuy Le, která prvního syna, kterému je nyní 29 let a je úspěšným barmanem v Praze, porodila ještě ve Vietnamu.

To Binh vzpomíná, jak tehdejší námluvy probíhaly. „Poutá se k tomu hezká historie. Žena pracovala v drůbežárenských závodech v Hradci Králové. My se ale poprvé potkali u kamaráda na svatbě na Slovensku, kde jsme spolu pohovořili. Viděli jsme se pak ještě několikrát, třeba na politických školeních (smích). Paradoxem bylo, že jsme se pak potkali úplnou náhodou na ulici ve Vietnamu," říká Binh.
V Kraslicích pak přivedli na svět druhého syna Longa, kterému je nyní dvaadvacet let, vystudoval průmyslovou školu a nyní pracuje v bance v hlavním městě.

Jana měla dlouhá léta obchod s oděvy v centru Kraslic. Binh prodával zboží u hraničního přechodu a později si otevřel na hranicích rychlé občerstvení. Před lety potkala rodinu tvrdá rána. To když Jana onemocněla a musela podstoupit v Ústí nad Labem vážnou operaci mozku. Vše ale dopadlo dobře. „Tamní lékaři mi zachránili život," říká s díkem.

Těžké chvíle měla rodina i v roce 2012, když tržnici v Kraslicích zasáhl rozsáhlý požár. Binh tehdy přišel o obchod, který doslova lehl popelem. Měl v něm zboží za stovky tisíc korun a rodina se musela znovu stavět na nohy, s čímž pomáhali známí a vietnamská komunita.

Binh, který získal české občanství již v roce 2012, se vrátil zpět do rychlého občerstvení. „Dnes se nám daří dobře. Žena jezdí skoro každý rok za rodinou do Hanoje. A my se těšíme, až příští rok oslavíme s manželkou už 30 let," dodal.
Ngoc Thuy Le převzala české občanství tento měsíc na krajském úřadě v Karlových Varech. Binh vše pečlivě zaznamenával a přizval i svou rodinu. Je hrdý na to, že díky českému občanství mohl volit českého prezidenta i při komunálních volbách. Nyní takové právo má už i jeho žena.