Honzík se narodil 25.června 2010. Těhotenství probíhalo v pořádku, všechny odběry i USG potvrdily, že se narodí zdravý chlapeček. Po protahovaném indukovaném porodu trvajícím 22 hodin bylo však všechno jinak. Honzík se narodil bez známek života, byl dvakrát oživován a převezen do karlovarské nemocnice na dětskou JIP, kde ležel 14 dní utlumený léky a připojený k nejrůznějším přístrojům.

„Ale náš Honzík je bojovník a právo na život si uhájil a vybojoval. Byly to těžké chvíle, ale když přestaly Jeníčka tlumit léky a poprvé se na nás podíval, byly to ty nejkrásnější chvíle v našem životě," řekl šťastný tatínek Jan Šnajdr. Následkem těžké hypoxie má Honzík postižený mozek. Jeho diagnóza je DMO, porodní asfyxie, ischemie CNS-HIE I-III-PMR, kvadrusymtomatologie, PM retardace s kvadruspasticitou a epilepsie, svalová hypotonie, má tedy problémy s pohybem.

„Je to naše sluníčko, a proto se snažíme dělat vše, co je v našich silách, aby měl co nejhodnotnější a spokojený život," podotkl. Honzík pravidelně od malička cvičí Vojtovu metodu. „Začátkem června 2012 jsme se dozvěděli o nové Klim-Therapy, která pomáhá dětem s pohybovým postižením," vyprávěl Jan Šnajdr. Honzík absolvoval v roce 2012 dvě, o rok později pak další tři. Pokračoval i v dalších letech. Rehabilitační pobyty jak v Klimkovicích, tak i v Adeli jsou vysloveně samoplátecké programy, kdy pobyty stojí cca 90 tisíc a je nutné následné opakování minimálně dvakrát do roka. Pro rodinu je léčba velmi finančně náročná, obzvlášť vzhledem k nutnosti opakování terapie pro lepší účinnost.

Navíc je zapotřebí ortopedických pomůcek a dalších věcí pro zlepšení a zkvalitnění Honzíkova života. „Honzíka pohyb baví a jeho mozeček je tvárný," zhodnotil Honzíkův tatínek, „čím častěji bude speciální terapie opakovat, tím jeho zdraví poroste vzhůru. Jde na něm vidět zlepšení jak pohybové, tak po mentální stránce."

V roce 2014 se k rehabilitačním pobytům přidala i delfinoterapie v Oděsse na Ukrajině. V roce následujícím byl Honzík poprvé na rehabilitačním pobytu Arpida v Českých Budějovicích. Letos už absolvoval Arpidu, neurorehabilitační kliniku Axon v Praze, kde rehabilituje rovněž v kosmickém oblečku, delfinoterapie na Ukrajině, Adeli. V listopadu má jet znovu do Adeli.

Rodiče jsou velmi vděční za jakoukoli pomoc. „Děkujeme za každé víčko, které umožní Honzíkovi dojít k vysněným snům a cílům," uvádějí.
„Víčka nám ročně pomáhají s finančními prostředky cca 30 – 40 tisíc, s tím, že je zapotřebí víčka svézt od sběračů a následně do výkupu. Dojednat nákladní vozidlo i domluvit dalšího sponzora, který uhradí dopravu do výkupu." Jejich synovi nepomáhají jen dobrovolníci sběrem víček, ale i benefiční akce, koncerty nebo sportovní zápasy či dary. Jiní přispívají na Honzíkův účet ve veřejné sbírce. O Honzíkovi Šnajdrovi si můžete víc přečíst na stránkách www.pomocprohonzika.cz a také v jeho skupině na facebooku.

Autor: Lucie Žippaiová