VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče jsou často uvědomělí, vodí na „transfuzku“ i své dospělé děti

Sokolov - Vloni měla stanice na 4636 odběrů, což představovalo kolem 2100 litrů krve.

23.7.2018
SDÍLEJ:

Štěpánka Bísková, vrchní laborantka transfuzního oddělení Nemocnice Sokolov.Foto: DENÍK

Již 25 let funguje v sokolovské nemocnici transfuzní oddělení. Za tu dobu se zde vystřídaly tisíce dárců krve, nově se zde registrují i ti, kteří mají zájem darovat kostní dřeň. „V loňském roce jsme měli 4636 odběrů, což je asi 2100 litrů krve. Posledních několik let se počet odběrů zvyšuje, hlavně kvůli tomu, že krví vedle té naší zásobujeme ještě nemocnici v Ostrově, Sušici a ve Vrchlabí, které jsou součástí společnosti Penta Hospitals CZ,“ uvedla Štěpánka Bísková, vrchní laborantka transfuzního oddělení Nemocnice Sokolov.

Potřebovala jste vy sama nebo některý z vašich blízkých někdy transfuzi?

Já sama jsem ještě krev nepotřebovala, ale znám spoustu lidí, kteří ano. Možná i proto, že pracuji ve zdravotnictví už 20 let.

Máte dostatečné množství dárců krve?

Počet dárců krve je dostačující, díkybohu! Ale to neznamená, že je odmítáme. Dárci se předem na odběry objednávají sami. Ovšem někdy je zapotřebí více krve určité krevní skupiny a v takových případech obvoláváme dárce krve telefonicky my.

Stává se to bez ohledu na roční období, nelze to předvídat kdy. Většinou chybí negativní krevní skupiny, nejčastěji 0 negativní. Ta je v populaci sice málo zastoupena, což znamená, že máme málo pacientů, ale zároveň i málo dárců, pro nás je důležité, že se nedá nahradit krevní konzervou jiné krevní skupiny. Dárce pro akutní nedostatek zásob krevních konzerv obvoláváme tak desetkrát do roka.

Všiml jsem si, že jste začali aktivně používat i Facebook. Pomáhají vám tyto moderní formy komunikace?

Facebookové stránky máme založené měsíc a setkávají se s velkým ohlasem, což jsme ani nečekali. Zakládali jsme je s úmyslem rychlejší komunikace s dárci, aby věděli, jak se k nám dostanou a kdy máme odběry. Začalo nás to ale samotné bavit a vkládáme tam i zajímavosti o krvi, které mnohé uživatele překvapí. Komunikujeme i přes messenger a odpovídáme na dotazy. Zda díky tomu přibude více nových dárců, zhodnotíme až po delším čase.

Pokud se chci dostat do registru dárců kostní dřeně, co pro to můžu udělat?

Dárcovství kostní dřeně je považováno za největší dar člověka člověku. Kdo se chce zapsat do registru dárců kostní dřeně, vyplní u nás formulář a odebere se mu jedna zkumavka krve. Zaregistrovat se může také přes webové stránky: http://www.kostnidren.cz/registr/ a následně přijít k nám.

Kdo je a kdo není vhodný dárce krve?

Všeobecně stačí věk od 18 do 65 let, ovšem jako nový dárce by měl člověk přijít nejpozději ve věku 50 let, aby nám v registru chvíli vydržel. Jeho váha musí být nejméně 50 kg a měl by být zdravý. Důležitý je také trvalý pobyt v České republice, proto s sebou musí mít dárce průkaz totožnosti a také kartičku pojištěnce. Měsíc před příchodem nesmí dárce užívat antibiotika a v posledním měsíci před příchodem nesmí mít přisáté klíště. Další důležité informace jsou na webových stránkách www.nemosok.cz.

Jaké jsou v tomto ohledu trendy, ve srovnání s dobou před pěti či deseti lety?

Jako trend číslo jedna bych určitě uvedla rodinné vazby. Dárce krve totiž po čase přivede na odběr manžela, manželku a dost často i děti, samozřejmě po dosažení plnoletosti. Posledních pár let také spolupracujeme se středními školami, kdy paní učitelka přivede na odběry celou svoji třídu. Také určitě pomáhá fakt, že firmy svoje zaměstnance na odběry uvolňují.

Nechají si lidé za odběr krve platit?

U nás dárci za odběr peníze nedostanou, ale mohou si za každý odběr nechat odečíst 3000 korun v daňovém přiznání.

Dalo by se řádově vyjádřit, kolik krve u vás lidé darovali?

V loňském roce jsme měli 4636 odběrů, což je asi 2100 litrů krve. Posledních několik let se počet odběrů zvyšuje, hlavně proto, že zásobujeme krví ještě nemocnici v Ostrově, Sušici a ve Vrchlabí, které jsou součástí Penta Hospitals CZ. Někdy je zapotřebí krev určité skupiny i jinde, tak pokud to naše zásoby dovolí, cestuje například i do Prahy, Plzně či Ústí nad Labem.

Mohou krev darovat i lidé na venkově?

Pojízdnou stanici nemáme a nikdy jsme neměli. Dárci k nám ale často přijíždí i z velké dálky, z Plesné, Aše či Kraslic. Každý dárce si může od nás vyzvednout jízdné, které vyplatíme hned.

Znáte typy lidí, kteří se pro dárcovství rozhodli?

Dárcem krve se člověk často stává poté, co se setkal s vážnou chorobou v rodině. Nebo se rozhodl darovat krev poté, co sám měl úraz, který vyžadoval transfuzi, krve, a chce tak „vrátit, co sám dostal“. Zajímavý příběh jsme zažili po havárii v elektrárně na Vřesové, kdy se jeden pracovník natolik popálil, že bylo zapotřebí velké množství krve a plazmy. Tenkrát přišla darovat krev asi polovina celého podniku.

Před vytvořením samostatného oddělení fungoval v nemocnici krevní sklad. Jak to vypadalo?

V krevním skladu pracovaly dvě laborantky na ranní směnu a mohly provést křížový pokus test kompatibility, což je zjištění, zda je krev pro daného pacienta kompatibilní, pouze v tuto dobu. Takto připravené krve pak zůstávaly v krevním skladu v lednici. Lékař z oddělení si v odpoledních nebo nočních hodinách mohl nechat tyto krve přinést. Měli jsme tehdy jen určitou zásobu krve, přivezenou z transfuzního oddělení v Karlových Varech. Pokud bylo nutné transfuzní přípravky vykřížit pro pacienta přivezeného do nemocnice až odpoledne, musel se test kompatibility provést v Karlových Varech. Kdežto dnes už pro nás čas nehraje roli, krve jsou během hodiny vykříženy i v nočních hodinách. (pech)

Autor: Redakce

23.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů Montážní dělnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - osobně - Hornická 854, Kynšperk n. Ohří ( vedle stavebnin Kessl ). Od 8 do 10 h., , Kontaktní osoba: p. Jana Bořutová 720 406 421, , Upřesňující informace: , - manuální zručnost - nasazování kontaktů do výlisků, , , Pracovní doba: Ranní směna od: 6 do 14 h. Odpolední směna od 14 do 22 h., , Zaměstnanecké výhody: prémie, odměny za věrnost zaměstnanců, , , Místo výkonu práce: Hornická 854, Kynšperk nad Ohří, 35751. Pracoviště: Elmosystém sokolov, s.r.o. -001, Hornická, č.p. 854, 357 51 Kynšperk nad Ohří. Informace: Bořutová Jana, +420 720 406 421. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 95 Kč Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 170 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme řidičský průkaz sk. B , ochotu pracovat ve výškách. Jedná se o práci VN vedení. Dále požadujeme vyučení v oboru, praxe není nutná, ale vítaná, časovou flexibilitu. V případě zájmu kontaktujte pana Jiřího Hořejšího na tel. 777 719 752 nebo na jiri.horejsi@idss.cz. , , Pracovní doba: 06:00-14:00 hodin.. Pracoviště: Důlní strojírenská společnost, spol. s r. o., Luční, č.p. 227, 356 01 Sokolov 1. Informace: Jiří Chlápek, +420 778 530 997. Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Zámečník, obsluha strojů a zařízení. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vintířov č.p. 176 , , Požadavky: vyučení v oboru, , Způsob kontaktu uchazečů: osobně, e-mailem, tekefonicky: pí Bc. Věra Milotová, tel.: 352 324 454, milotova@liapor.cz. Pracoviště: Lias vintířov, lehký stavební materiál k. s., 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Věra Milotová, +420 352 324 454. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 16 300 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník/ce, svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16300 kč, mzda max. 34240 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zámečníka/nici do strojní dílny. Vrtání, broušení, sestavování dílů dle výkresu, sváření. Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení. Zájemci zasílejte životopis na jiri.chlapek@idss.cz, nebo volejte na 778 530 997, , Pracovní doba: 06:00-14:00 hodin.. Pracoviště: Důlní strojírenská společnost, spol. s r. o., Luční, č.p. 227, 356 01 Sokolov 1. Informace: Jiří Chlápek, +420 778 530 997.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jsi lepší než Ronaldo? Porovnej se s hvězdami.

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Ilustrační foto

Od domu kradl nářadí, policistům zloděj neunikl

PODÍVEJTE SE: Děti navrhovaly při výtvarné soutěži známky

Karlovarský kraj – Vytvořit návrh poštovní známky, jejímž námětem je příroda Karlovarského kraje. Takový byl úkol pro děti z Karlovarského kraje, které se přihlásily do výtvarné soutěže vyhlášené krajskou knihovnou a Lesy ČR.

V exekuci zatajila příjmy z ubytovny, škoda je 1,2 milionu

Sokolovsko – Příjmy z ubytovny se pokusila před věřiteli zatajit jednašedesátiletá žena. Důvod k tomu měla zřejmě jasný.

OBRAZEM: Policisté kontrolovali restaurace v Chodově

Chodov - Další policejní akce se konala během noci z pátku na sobotu v Chodově.

V pěstebních stanech nalezli 14 rostlin konopí

Horní Slavkov – Pěstitele marihuany zadrželi kriminalisté v Horním Slavkově. Tu osmatřicetiletý muž pěstoval v pěstebních stanech a sušinu uchovával ve sklepě domu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT