VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče jsou často uvědomělí, vodí na „transfuzku“ i své dospělé děti

Sokolov - Vloni měla stanice na 4636 odběrů, což představovalo kolem 2100 litrů krve.

23.7.2018
SDÍLEJ:

Štěpánka Bísková, vrchní laborantka transfuzního oddělení Nemocnice Sokolov.Foto: DENÍK

Již 25 let funguje v sokolovské nemocnici transfuzní oddělení. Za tu dobu se zde vystřídaly tisíce dárců krve, nově se zde registrují i ti, kteří mají zájem darovat kostní dřeň. „V loňském roce jsme měli 4636 odběrů, což je asi 2100 litrů krve. Posledních několik let se počet odběrů zvyšuje, hlavně kvůli tomu, že krví vedle té naší zásobujeme ještě nemocnici v Ostrově, Sušici a ve Vrchlabí, které jsou součástí společnosti Penta Hospitals CZ,“ uvedla Štěpánka Bísková, vrchní laborantka transfuzního oddělení Nemocnice Sokolov.

Potřebovala jste vy sama nebo některý z vašich blízkých někdy transfuzi?

Já sama jsem ještě krev nepotřebovala, ale znám spoustu lidí, kteří ano. Možná i proto, že pracuji ve zdravotnictví už 20 let.

Máte dostatečné množství dárců krve?

Počet dárců krve je dostačující, díkybohu! Ale to neznamená, že je odmítáme. Dárci se předem na odběry objednávají sami. Ovšem někdy je zapotřebí více krve určité krevní skupiny a v takových případech obvoláváme dárce krve telefonicky my.

Stává se to bez ohledu na roční období, nelze to předvídat kdy. Většinou chybí negativní krevní skupiny, nejčastěji 0 negativní. Ta je v populaci sice málo zastoupena, což znamená, že máme málo pacientů, ale zároveň i málo dárců, pro nás je důležité, že se nedá nahradit krevní konzervou jiné krevní skupiny. Dárce pro akutní nedostatek zásob krevních konzerv obvoláváme tak desetkrát do roka.

Všiml jsem si, že jste začali aktivně používat i Facebook. Pomáhají vám tyto moderní formy komunikace?

Facebookové stránky máme založené měsíc a setkávají se s velkým ohlasem, což jsme ani nečekali. Zakládali jsme je s úmyslem rychlejší komunikace s dárci, aby věděli, jak se k nám dostanou a kdy máme odběry. Začalo nás to ale samotné bavit a vkládáme tam i zajímavosti o krvi, které mnohé uživatele překvapí. Komunikujeme i přes messenger a odpovídáme na dotazy. Zda díky tomu přibude více nových dárců, zhodnotíme až po delším čase.

Pokud se chci dostat do registru dárců kostní dřeně, co pro to můžu udělat?

Dárcovství kostní dřeně je považováno za největší dar člověka člověku. Kdo se chce zapsat do registru dárců kostní dřeně, vyplní u nás formulář a odebere se mu jedna zkumavka krve. Zaregistrovat se může také přes webové stránky: http://www.kostnidren.cz/registr/ a následně přijít k nám.

Kdo je a kdo není vhodný dárce krve?

Všeobecně stačí věk od 18 do 65 let, ovšem jako nový dárce by měl člověk přijít nejpozději ve věku 50 let, aby nám v registru chvíli vydržel. Jeho váha musí být nejméně 50 kg a měl by být zdravý. Důležitý je také trvalý pobyt v České republice, proto s sebou musí mít dárce průkaz totožnosti a také kartičku pojištěnce. Měsíc před příchodem nesmí dárce užívat antibiotika a v posledním měsíci před příchodem nesmí mít přisáté klíště. Další důležité informace jsou na webových stránkách www.nemosok.cz.

Jaké jsou v tomto ohledu trendy, ve srovnání s dobou před pěti či deseti lety?

Jako trend číslo jedna bych určitě uvedla rodinné vazby. Dárce krve totiž po čase přivede na odběr manžela, manželku a dost často i děti, samozřejmě po dosažení plnoletosti. Posledních pár let také spolupracujeme se středními školami, kdy paní učitelka přivede na odběry celou svoji třídu. Také určitě pomáhá fakt, že firmy svoje zaměstnance na odběry uvolňují.

Nechají si lidé za odběr krve platit?

U nás dárci za odběr peníze nedostanou, ale mohou si za každý odběr nechat odečíst 3000 korun v daňovém přiznání.

Dalo by se řádově vyjádřit, kolik krve u vás lidé darovali?

V loňském roce jsme měli 4636 odběrů, což je asi 2100 litrů krve. Posledních několik let se počet odběrů zvyšuje, hlavně proto, že zásobujeme krví ještě nemocnici v Ostrově, Sušici a ve Vrchlabí, které jsou součástí Penta Hospitals CZ. Někdy je zapotřebí krev určité skupiny i jinde, tak pokud to naše zásoby dovolí, cestuje například i do Prahy, Plzně či Ústí nad Labem.

Mohou krev darovat i lidé na venkově?

Pojízdnou stanici nemáme a nikdy jsme neměli. Dárci k nám ale často přijíždí i z velké dálky, z Plesné, Aše či Kraslic. Každý dárce si může od nás vyzvednout jízdné, které vyplatíme hned.

Znáte typy lidí, kteří se pro dárcovství rozhodli?

Dárcem krve se člověk často stává poté, co se setkal s vážnou chorobou v rodině. Nebo se rozhodl darovat krev poté, co sám měl úraz, který vyžadoval transfuzi, krve, a chce tak „vrátit, co sám dostal“. Zajímavý příběh jsme zažili po havárii v elektrárně na Vřesové, kdy se jeden pracovník natolik popálil, že bylo zapotřebí velké množství krve a plazmy. Tenkrát přišla darovat krev asi polovina celého podniku.

Před vytvořením samostatného oddělení fungoval v nemocnici krevní sklad. Jak to vypadalo?

V krevním skladu pracovaly dvě laborantky na ranní směnu a mohly provést křížový pokus test kompatibility, což je zjištění, zda je krev pro daného pacienta kompatibilní, pouze v tuto dobu. Takto připravené krve pak zůstávaly v krevním skladu v lednici. Lékař z oddělení si v odpoledních nebo nočních hodinách mohl nechat tyto krve přinést. Měli jsme tehdy jen určitou zásobu krve, přivezenou z transfuzního oddělení v Karlových Varech. Pokud bylo nutné transfuzní přípravky vykřížit pro pacienta přivezeného do nemocnice až odpoledne, musel se test kompatibility provést v Karlových Varech. Kdežto dnes už pro nás čas nehraje roli, krve jsou během hodiny vykříženy i v nočních hodinách. (pech)

Autor: Redakce

23.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Upřesňující informace:, - ŘP skupiny B, - praxe v oboru vítána , - spolehlivost, - chuť pracovat, , Prováděné práce:, - omítky, zateplení fasád, obklady, dlažby, rekonstrukce, , Způsob kontaktu:, - osobně - po telefonické domluvě, - telefonicky - 604 144 078, Po - Pá 7:30 - 16:00 hod., - e-mailem - vlachstav@seznam.cz. Pracoviště: Jiří vlach - 002, Hřbitovní, č.p. 534, 356 04 Dolní Rychnov. Informace: Romana Vlachová, +420 604 144 078.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč

Zubní lékaři bez specializace Lékař - stomatolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky p.Kadilaková I. 734 640 451 08:00-15:00 hodin, - e-mailem: kadilakova@nemosambulance.cz, , Upřesňující informace: vysokoškolské vzdělání - lékařská fakulta, stomatologická specializace , , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, 5 dnů pracovního volna, , Pracovní doba: 07:30-16:00 hodin, , Místo výkonu práce: stomatologická ordinace, Karlovarský kraj. Pracoviště: Nemos ambulance s.r.o. -002, Slovenská, č.p. 545, 356 01 Sokolov 1. Informace: Iva Kadilaková, +420 734 640 451.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - e-mailem: j.vlasak@marent.cz, , Upřesňující informace: , - Uživatelská znalost MS Office (Excel,Word), znalost účetních a daňových náležitostí dokladů, vedení obecné administrativy a korespondence. Uživatelská znalost programu Helios výhodou., , Pracovní doba: dle domluvy, , Místo výkonu pracoviště: Stará Březovská 531, 356 01 Sokolov. Pracoviště: Auto makar s.r.o. -001, Stará Březovská, č.p. 531, 356 01 Sokolov 1. Informace: Jaroslav Vlasák, +420 606 685 856.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - telefonicky od pondělí do pátku a to od 9:00 do 15:00 p. Jana Bužková - 722 364 328, , Upřesňující informace:, - příjemné vystupování, dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, praxe výhodou není však , podmínkou, Certifikát strážného zajistíme. , - nabízíme stravenky, možnost příspěvku na ubytování., , Pracovní doba: , - denní 12-ti hodinové směny ( od 7.00 do 20.00 hod ) v turnusu krátký - dlouhý týden., , Místo výkonu práce: Horní 1117, Chodov, 357 35 (prodejna Lidl). Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - 001, Horní, č.p. 1117, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Jana Bužková, +420 722 364 328.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velkolepá hudební událost „Musicians“ (hudebníci/muzikanti) se konala od 3. do 11. srpna v Karlových Varech.
32

FOTO: Musicians poprvé v lázních

Ilustrační foto.

Rotava se zazelenala, nové jsou stromy v alejích

Sokolov remizoval s lídrem

Sokolov – V 5. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY hrál Baník Sokolov na svém hřišti s vedoucí Jihlavou 2:2.

V jatkách se budou číst detektivky

Kraslice – Literární putování po Krušných horách zamíří v sobotu 25. srpna do Kraslic na Sokolovsku.

OBRAZEM: Dobrovolní hasiči z Hranic slavili 150. výročí založení sboru

Hranice - Velký den byla pro dobrovolné hasiče z Hranic u Aše sobota 18. srpna.

V lékárně kradla drogerii

Sokolov – Několik kusů drogistického zboží odcizila v lékárně v Sokolově devětatřicetiletá žena.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT