Obyvatelům jednoho z domů v Dolní Rotavě dokonce tamní romské integrační centrum Meto doporučilo, aby své obydlí na víkend opustili.
„Chceme předejít jakýmkoliv střetům,“ konstatoval předseda občanského sdružení Meto Robert Horváth. „Nechceme dopustit násilnosti a odrazujeme tamní obyvatele od protiakce,“ pokračoval.

Horváth potvrdil, že sdružení obešlo romské rodiny a domlouvalo jim, aby lidé nechali pochod bez povšimnutí projít. „Nemůžu se za všechny zaručit, ale místní slíbili, že zůstanou doma,“ doplnil. Údajně se ale do Rotavy chystají i Romové z okolí, kteří hlásají, že si nenechají nic líbit. Horváth i s těmi údajně mluvil a snažil se je přesvědčit, aby tak nečinili.

„Policie je na sobotu připravena udržet pořádek,“ řekla mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová. Místní ale mají i tak strach. „Mám malé dítě. Zůstanu doma, ale obavy máme, že k nám vtrhnou a že nás třeba zmlátí,“ řekla včera na ulici jednadvacetiletá matka.

Jen pár dní před mítinkem extremistů se včera s vedením Rotavy sešel náměstek hejtmana pro sociální věci Miloslav Čermák a ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Agentura se tam chce pustit do projektu nabídky práce dlouhodobě nezaměstnaným ve veřejných službách nebo takzvaných sociálních firmách. „Cílem je dostat dlouhodobě nezaměstnané do pracovního procesu, aby přesvědčili okolí, že si sociální dávky zaslouží. Pracovat by mohli při výrobě štěpky v okolních lesích po dohodě s Lesy ČR,“ nastínil náměstek.

Agentura pak v první řadě pomůže s organizací veřejné služby. „Velmi dobře by se mohla dařit při rozvoji sociálního podnikání, na něž lze získat finanční podporu ze strukturálních fondů. Hovořili jsme i o možnosti zodpovědného zadávání veřejných zakázek. Ty by měly zavazovat vítěznou firmu, aby deset procent pracovních míst nabídla lidem, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Osvědčilo se nám to například na Mostecku,“ sdělil včera Šimáček.

Místní ale mají v paměti nedávné konflikty při zateplování jednoho z panelových domů. Práce město dalo na starost Romům. Výsledek? Vše skončilo potyčkou, neboť Romové se nemohli dohodnout, kdo kolik dostane peněz. „Tehdy to byla chyba. Situaci jsme podcenili,“ připustila starostka Rotavy Iva Kalátová. Ta doufá, že řízená a odborná pomoc agentury se ujme. „Musíme využít aktivity samotných Romů, avšak ne tím způsobem, že dostaneme peníze a ty mezi ně rozdělíme. Musí si uvědomit, že je něco za něco,“ řekla.

Rotavu tíží vysoká nezaměstnanost, a to 17,5 procenta. Sociálně slabí se sem stěhují do celkem levných bytů. „Takové prostředí, kde není práce, jim vyhovuje. Pohodlně si tu jenom na poštu dojdou pro sociální dávky. Pokud se nezmění legislativa, budeme v podobných situacích dál bezzubí,“ řekl zastupitel Rotavy a člen krajského výboru pro národnostní menšiny Jiří Holan.