Bez povšimnutí nechali v sobotu v Rotavě tamní Romové besedu Dělnické strany sociální spravedlnosti. Situaci monitorovala policie, která v Rotavě zesílila hlídky. Povolán byl také antikonfliktní tým. „Nezaznamenali jsme žádný incident,“ řekl mluvčí krajské policie Pavel Valenta s tím, že pouze v jednom z kontrolovaných vozů byla nalezena a zajištěna věc, která by se dala použít jako zbraň.

Dělnická strana si v Rotavě pronajala sál Slovanského domu. Žádná velká návštěvnost se ale nekonala. Přišla zhruba čtyřicítka lidí. „Lidé zřejmě pochopili, že tudy cesta nevede,“ řekla starostka Rotavy Iva Kalátová. Ta poukázala na to, že po říjnovém pochodu radikálů se napjetí mezi majoritním a minoritním obyvatelstvem uklidnilo. Tehdy Romy pobouřilo, že v pochodu se objevily desítky místních včetně učitelů. „To vše už jsme překonali. Situace s nepřizpůsobivými však zůstává napjatá,“ uvedla Kalátová.

O tom, jaká je v Rotavě situace, informovala Kalátová náměstka policejního prezidenta Vladislava Husáka při nedávné návštěvě Kraslic. Ten jí nabídl zapojení se do preventivních dotačních programů Ministerstva vnitra a Ministerstva sociálních věcí a spravedlnosti. O nich už má ale Rotava rozhodnuto. Minulý týden zastupitelé schválili, že vstoupí do Programu prevence kriminality pro letošní rok. Ve městě tak začne fungovat asistent prevence kriminality. Radnice pak vybuduje kamerový systém, který by měl zamezit věčnému vandalizmu a odhalit třeba pachatele fyzických útoků nebo krádeží. „Využijeme všech možností. Bohužel řada preventivních programů je určená jen pro ty, kteří se chtějí stát přizpůsobivými. Na řádění nepřizpůsobivých tak zůstaneme bez pomoci státu a legislativních změn i nadále krátcí,“ dodala Kalátová.

Přívaly nepřizpůsobivých trápí Rotavu už roky. Podle místních jim vyhovuje, že je tu vysoká nezaměstnanost a levné byty. „Chodí si akorát pro dávky, protože ví, že o práci tu nezavadí,“ řekla jedna z místních. „Lidé jsou naštvaní. Devastují nám zahrady a kradou, co se dá. Mnoho lidí už odešlo a zbavují se bytů. Zrovna jedna známá prodala třípokojový byt za pouhých sto tisíc, aby už odsud zmizela,“ řekla rozhořčeně.