Města a obce vyhlašují bezdoplatkové zóny, kam neposílají jednu z dávek na bydlení. V Rotavě bojují s podobnými problémy také tím, že město skupuje problémové byty do svého vlastnictví. Situaci jim neulehčuje nejen konkurence, ale mnohdy i fámy mezi lidmi. „Vím o tom, že město kupuje byty. I u nás ve vchodě máme nabídku starosty, že se můžeme v případě prodeje bytu obrátit mimo jiné i na radnici. Je na každém, jak s nabídkou naloží,“ říká jedna z obyvatelek Růžena Bachmannová.

Město od začátku roku vykoupilo dvacet bytů za celkem 3,14 milionu korun. Z toho 15 bytů bylo přímo předmětem podnikání se sociálními dávkami a s tím často souvisejícími problémy a nepořádkem.

„U zbývajících bytů se podařilo dohodnout přednost před realitními kancelářemi. O některé z vykoupených bytů jsme bojovali v dražbě nebo insolvenci. Považuji to za dobrý výsledek, který není snadný. Často se dostáváme do konfliktu s různými skupinami. I některé instituce státu se snaží brzdit náš přístup, který je často na hraně. Ale jde o náš domov,“ říká starosta Rotavy Michal Červenka.

Mezi lidmi se také mluví o tom, že město vykupuje byty a nemá na provoz, je na mizině. Starosta to považuje za nesmysl a nedivil by se, kdyby fámy šířili ti, kteří táhli v minulosti Rotavu ke dnu a pak se odstěhovali jinam.

„Sanujeme právě ta nejhorší společenství a napravujeme, doufám, pouze laxní a ne úmyslný přístup z dob minulých. A jaká je skutečnost ohledně financí? Stav bankovních účtů města činí 28 milionů korun, přitom na začátku roku to bylo 20 milionů,“ dodal Červenka.