Napětí v Rotavě po ukončení sobotního pochodu radikálů neutichlo. Romové se začali bouřit proti tomu, že v protestním pochodu zahlédli učitele ze základní a mateřské školy. Romové mluví o tom, že přestanou posílat děti do školy. „Když se někdo ztotožňuje s názory extremistické dělnické strany, jak může učit naše děti?“ hlásil jeden z místních Romů.

Na situaci včera zareagovali i zástupci romských občanských sdružení. „Že se v pochodu objevili učitelé, nás šokovalo. Chceme slyšet, proč tam byli,“ řekl Robert Horváth, předseda romského integračního centra Meto. „Situace je vážná. Že se kantoři pochodu účastnili, vnímají někteří tak, že tím vyjádřili negativní postoj k romské minoritě,“ pokračoval Horváth.

Romové prý budou požadovat, aby dotyční učitelé přestali ve škole učit. „Obrátíme se otevřeným dopisem na ministerstvo školství, Úřad vlády a samotné město. Sepíšeme petici,“ uvedl předseda.

Základní škola v Rotavě je známá častými konflikty mezi Romy a učiteli. Vyprávět by o tom mohla jedna z učitelek, kterou napadla matka romského dítěte. Ojedinělé prý nejsou ani útoky ze strany samotných dětí. „Přidal jsem se k pochodu ne proto, že se ztotožňuji s názory dělnické strany, ale proto, že se cítím být Romy utiskován,“ reagoval na dotaz Deníku jeden z obyvatelů Rotavy, který si nepřál zveřejnit jméno.

Kolik místních lidí včetně učitelů se k protestu přidalo, překvapilo i samotnou starostku města Ivu Kalátovou. „Když jsem viděla, jaký počet našich obyvatel se k protestu připojil, bylo mi jasné, že situace je mnohem vážnější, než jsem si myslela. Bohužel to ale bylo při pochodu dělnické strany,“ řekla Kalátová. Město se podle jejích slov coby zřizovatel školy bude situací zabývat, až bude mít na stole konkrétní požadavky.

Zástupci romské komunity se včera odpoledne sešli s vedením školy. Její ředitelka Dana Fialová reagovala s tím, že v době pochodu nebyli učitelé v pracovní době. „Není v naší kompetenci kontrolovat jejich volný čas,“ konstatovala Fialová. Ředitelka se konrétně sešla s členkou školské rady. Ta pak výsledek jednání tlumočila Romům, kteří čekali před školou. Dohlížela při tom městská policie, stejně jako na odchod učitelů ze školy po pracovní době. Jejich reakce se však Deníku sehnat nepodařilo.