Po větším bezpečí volají obyvatelé Rotavy. Poukazují na to, že po pochodu radikálů roste agrese ze strany nepřizpůsobivých občanů. Ty údajně pobouřilo, že se do něj připojily i desítky místních. Rotavští nyní zakládají občanské sdružení, ve kterém se chtějí spojit a bojovat proti výhrůžkám, fyzickému napadání nebo rušení veřejného pořádku. „Po pochodu radikálů jsou ještě drzejší. Vybírají si matky s kočárky nebo důchodce, na které pokřikují a vyhrožují jim. Někteří lidé mají strach i o život, neboť je jim vyhrožováno fyzickou likvidací,“ říká Michal Červenka z Rotavy, který stojí u zrodu občanského sdružení.

Vrcholem podle jeho slov byl nedávný případ, kdy jeden z místních chlapců raději skočil z okna v přízemí, aby nemusel hlavním vchodem panelového domu, kde Romové postávali. „Měl strach, že na něj budou pokřikovat nebo ho dokonce napadnou. To přeci není ve společnosti normální,“ krčí rameny Červenka. Připustil, že eskalaci napětí vyvolal pochod radikálů. „Mluví se o tom, že se do něj zapojilo několik místních. Ony to ale byly desítky obyvatel Rotavy. Je to jediná kontroverze, že šlo o pochod Dělnické strany. Na druhou stranu se ale ukázalo, že lidem už dochází trpělivost a chtějí tu po letech začít normálně žít. Vždyť, když pochod začal, postávalo na parkovišti jen asi dvacet místních lidí, ostatní měli strach jít ven. Když ale viděli, že se přidávají další, vyšli také. A rozhodně nejsou přívrženci této strany,“ pokračoval Červenka.

Podle dalšího z iniciátorů založení občanského sdružení Ladislava Kušníra bude nyní cílem zajistit ve městě větší bezpečí. „Oslovilo nás už mnoho lidí, že se chtějí zapojit. Jsme více semknutí. Lidé spolu více mluví a toho chceme využít. Přejeme si, aby město bylo opět bezpečnější, lidé se nebáli chodit ven, nebo třeba na kulturní akce a podobně. Chceme tlačit na to, aby tu byl posílen výkon státní i městské policie,“ řekl Kušnír.

Iniciátoři se už sešli s vedením města a informovali je o napjaté situaci. „Občanské sdružení bude mít maximální podporu,“ řekla starostka Iva Kalátová.

Romskou komunitu podle tamních předáků pobouřilo, že v pochodu spatřili učitele základní školy. Podle Roberta Horvátha z romského integračního centra Meta začnou Romové sepisovat petici. Požadují v ní, aby tři z kantorů přestali ve škole učit. Vedení školy to odmítá. „Pokud se pochodu účastnili, bylo to v jejich volném čase,“ zopakovala znova ředitelka tamní základní školy Dana Fialová.