Zabavovat majetek neplatičů začne město Rotava. Sama radnice si nechá vyškolit z řad úředníků exekutora, který bude pohledávky vymáhat. Město se podle tajemníka Ladislava Sedláčka rozhodlo rázně proti notorickým dlužníkům zakročit v rámci komplexního projektu Nulová tolerance.

Exekuce se v třítisícovém městě mohou týkat až dvou stovek lidí, zejména nepřizpůsobivých. Například jen na poplatcích a pokutách dluží radnici půl milionu korun. „Dostanou poslední šanci své dluhy uhradit. Pokud nebudou reagovat nebo si třeba naši výzvu nepřevezmou, přijde na řadu exekuce,“ varoval Sedláček. Exekutorovi přitom bude před byty asistovat městská i státní policie pro případ, že by nastaly konflikty. Radnice počítá s tím, že exekutor začne pro město pracovat už od října. V bytech označí zabavené zboží a Rotava bude moci později sama uspořádat dražbu. „Nemáme obavy, že bychom takto peníze nevymohli zpět. Tito lidé ze sociálně slabých rodin totiž mají elektroniku, ale třeba i auta,“ poznamenal tajemník.
Přimět zaplatit dluhy má i další opatření. Rotava totiž lidem, kteří mají vůči městu pohledávky, nedovolí vykonávat veřejnou službu. Nemohou si tak přivydělat. „Snaží se komicky úředníkům nabízet úplatky, aby jim povolili pracovat. To ale mají smůlu. Když však vidíme snahu, že mají vůli dluh alespoň splácet, necháme je veřejnou službu vykonávat,“ sdělila jedna z úřednic rotavského městského úřadu.

Rotava ukazuje, že to s neplatiči a nepřizpůsobivými občany myslí vážně. Svědčí o tom i projekt nesoucí název Nulová tolerance. Ten například zahrnuje i poměrně kontroverzní vyhlášku, kdy se lidé nesmí shlukovat na veřejných prostranstvích. Městská policie za to nejprve napomínala. V létě už ale udělovala pokuty. Lidé nesmí například posedávat na palisádách nebo třeba vytahovat na trávníky a chodníky deky, židle nebo stoly. Důvod? Město prý reaguje na zvyky Romů, kteří se sem stále častěji stěhují a ve dne i v noci obsazují hlavně centrum Rotavy. Její vedení argumentuje tím, že chce zamezit ničení palisád a hlavně rušení nočního klidu, neboť radnice eviduje řadu stížností. Městští strážníci nemají lehkou úlohu. Lidé jim nadávají. Když je spatří, rychle se zvednou a dělají, že před domem neseděli.

Někteří obyvatelé Rotavy připouštějí, že projekt Nulová tolerance, zejména zmiňovaná vyhláška, je omezuje. Dodávají ale, že už je na čase zatočit s nepřizpůsobivými spoluobčany. „Večer bych centrem sama nešla, mám strach. Romové ničí veřejná prostranství, ztrpčují život slušným lidem. Přitom Rotava by byla pěkným městem, kdyby se sem tyto sociálně slabé rodiny nestěhovaly. Nejsem rasista, ale město se konečně ubralo tím správným směrem, a to bojovat proti těmto nešvarům,“ řekla obyvatelka Rotavy Pavla M.

Jak již Deník informoval, projekt Nulová tolerance se zaměřil i na neplatiče nájemného, kteří dluží městu miliony korun. Tajemník Sedláček zopakoval, že i ti dostanou poslední šanci své pohledávky uhradit. Pokud se tak nestane, bude jim v bytech odpojena teplá voda. „To do doby, než dluh vyrovnají,“ doplnil Sedláček.