Kapesní krádeže, loupežná přepadení, krádeže v bytech za využití lsti, nebo dokonce fyzické útoky. To jsou nejčastější případy zločinů páchaných na seniorech. Růstu jejich počtu chce město Rotava zabránit po vzoru Městské policie v Sokolově, kde se úspěšně rozjel projekt s názvem Senioři I.

Na seniory, kteří již dovršili pětašedesáti let, tak čekají semináře, při kterých se dozvědí, jak se účinně bránit. Povede je zkušený psycholog. Důchodci také dostanou bezpečnostní balíčky a budou se moci naučit základy sebeobrany. „Hlavním důvodem této preventivní činnosti je zvyšující se věk občanů města,“ sdělil tajemník Městského úřadu v Rotavě Ladislav Sedláček. Čísla přitom mluví za vše. Ve zhruba tříapůltisícové Rotavě je ve věku 65 let a více 434 lidí, ve věku 60 až 64 let 227 občanů a ve věku 50 až 59 let 442 obyvatel.

V Rotavě přitom žije řada nepřizpůsobivých občanů, kteří si seniory vyhlíží jako snadný terč. „Při seminářích budou odborníci hovořit se seniory o otázkách jejich vlastní bezpečnosti, o tom, co je trápí a jak postupovat v nebezpečných situacích,“ pokračoval tajemník s tím, že projekt se rozběhne od září.

V tu dobu také Rotava začne rozdávat bezpečnostní balíčky, které obsahují například panoramatické kukátko nebo bezpečnostní dveřní řetízek, samolepku s identifikačními prvky, kartičku do peněženky s důležitými telefonními čísly nebo DVD s modelovými situacemi. Součástí je také osobní alarm a slzotvorný prostředek. „Chceme, aby se senioři cítili ve městě v bezpečí. Navíc je to i další střípek části naší snahy o vymáhání takzvané nulové tolerance vůči nepřizpůsobivým občanům, kteří znepříjemňují slušným lidem život v Rotavě,“ konstatoval starosta Jan Slíva.